Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
Ädelstenar Turmaliner
TURMALIN, 5,79 ct, smaragdslipad, 9,9 x 9,0 x 8,7 mm, variant "Vattenmelon" (ljusgrön, gul och rosa).
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, nagg på kuletten.
COLLIER, hematitkulor, ca 8 mm, odlad sötvattenspärla, korall, lås i 18K vitguld, längd 38,5 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,42 ctv enl gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr, repor insida av skenan.
COLLIER, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, hängande olika symboler, längd 40/41 cm, vikt 3,3 g, en diamant trasig.
COLLIER, 18K guld, hjärtslipad diamant samt 2 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g, mindre nagg på kuletterna.
HÄNGE MED KEDJA, svartrodinerat sterlingsilver, hängets mått 18,0 x 14,0 mm, kedja 45 cm, vikt 6,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, hängets mått 9,0 x 7,0 mm, kedja 45 cm, vikt 2,8 g.
COLLIER, förgyllt silver, filigran, ametist, bergkristall, 1900-talets början, höjd 50 mm, längd 42 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 cm, lås i 18K guld, odlad pärla, längd 40 cm, vikt 31,6 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCa/VS, J Petterssons Eftr, Stockholm 1938, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 26 briljant, äldre briljant och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr-LY/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/VS, Sture Anderssons Guldsmeds Ab, Uppsala 1980, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, en diamant skadad.
RING, 14K vitguld, safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18Kvitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/P, höjd19 mm, vikt 1,3 g, några diamanter med inneslutningar som år ytan.