Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 11,0 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 1989, stl 18,5 mm, vikt 11,2 g, ett par diamanter sitter löst i fattningen.
BVLGARI, armband, 18K guld/stål, antikt mynt, briljantslipade diamanter, 1989, 56x47 mm, vikt 82,3 g, påse.
CARTIER, collier, 18K guld, ref. nr. E12966, 1996, längd 37,5 cm, vikt 106,4 g, reseetui.
WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, bergkristall, signerad, Lund 1964, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g. (d)
W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCr(I)/SI1, 3 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, 2 lödda kulor i ringskenan.
COLLIER, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/P, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, tidigt 1900-tal, höjd på hänget 3,5 cm, längd 42 cm, vikt 5,4 g, en liten diamant har nagg.
OLE LYNGGAARD, ring, Eventyr, 18K guld, sockertoppslipade akvamariner, briljantslipad diamant 0,07 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, originaletui.
BVLGARI, collier, Lucea, 5-radigt, 18K vitguld, Tahiti- och South Seapärlor, 107 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/VVS längd 48 cm, vikt 74 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lotus, 18K guld, månsten, briljantslipade diamanter, höjd 73 mm, vikt 12,9 g, stift, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 3, 18K guld, rosenkvarts, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 2, 18K guld/roséguld, månsten, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1941, höjd 53 mm, vikt 9,9 g, hörnen på stenarna har skador och nagg, originaletui. (d)
RING, platina/18K guld, safirer, gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, safiren har mindre nagg.
KALK, silver, förgylld, Barock, troligen Breslau, Preussen, 16/1700-tal, höjd 10 cm, vikt 60,4 g, skador, lagningar, sliten förgyllning.
ARMBAND, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 1,12 ct, ca W(H)/P1, 12 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, längd 17,5 cm, vikt 11 g, mittstenen har en inneslutning som når ytan.
Smycken Nål
KARL ANDERSON, nål/brosch, flodpärla ca 7,5 mm, gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, Stockholm 1900, totalvikt 10,0 g, några diamanter har små skador och naturaler, originaletui. Proveniens Carl Gustaf Thulin.
RING, 18K vitguld, krysoberyll kattöga 12,48 ct enligt gravyr, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-LY/VS, stl 18 mm, vikt 9,0 g.
Dosor-Etuier Etuier
ETUI, 18K guld, pärlemor, penna, troligen Frankrike 17/1800-tal, mått 72x50 mm, vikt 63,5 g, flera stift saknas, små sprickor i pärlermor.
ENSTENSRING, platina, äldre navetteslipad diamant ca 1,70 ct, ca River(E)/VS1, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1960, stl 18,75 mm, vikt 3,8 g.