Avslutad | Valentin – Lördag 11 februari 2023
RING, 18K roséguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 7,9 g, svaga fattningar/ojämna klor.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,53 ctv, TW/SI, vikt 1,2 g, stift, diamanterna har väldigt små nagg på kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, varav mittstenarna ca 0,14 ct/st, ca TW-W/VS-SI, stift, diameter 5,5 mm, vikt 1,6 g, ojämna fattningar.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 flerfärgade safirer ca 0,22 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 flerfärgade safirer ca 0,26 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, några safirer med nagg.
RING, 14K vitguld, 3 droppslipade rubiner, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,2-12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 15,7 mm, vikt 8,5 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 4,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 69 cm, vikt 43,5 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K vitguld, refnr. O7142T, år 1999, stl 51 mm (16,25), vikt 8,0 g, etui.
ARMRING, 18K guld, 89 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 60x50 mm, vikt 13,1 g, några diamanter har nagg och små skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K gulddoublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 30 x 17 mm, krokar, vikt 17,6 g,
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 90 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/SI, höjd på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 37/40 cm, vikt 1,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/SI, längd 17/18 cm, vikt 1,0 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca W/SI, längd 16/17,5 cm, vikt 0,9 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI-P, höjd på hänge 0,8 cm, längd på kedjan 38/42/46 cm, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/SI-P, stift, vikt 1,4 g, 1 diamant har nagg på kuletten.