Avslutad | Valentin – Lördag 11 februari 2023
RING, 18K guld, olika färgstenar, bl a ametist, citrin, granat, blå topas, peridot, rosenkvarts, 57 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, ca 8x8 mm, stift, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, hjärtan,18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/VS, höjd 6 mm, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade morganiter ca 2,29 ctv, 110 briljanter ca 0,37 ctv, stängbara krokar, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,88 ctv, ca TW(G)/SI1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, rubiner ca 2,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, den större diamanten med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 6,47 ctv, ca TCa-Ca(K-M)/P, längd 43 cm, vikt 18,1 g, en del diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 3,16 ctv, ca TW-TCa(G-L)/P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, en diamant med skada samt några diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 1,8 g, diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, ametister, citriner, turmaliner, peridot, topas, längd 19 cm, vikt 17,9 g, några stenar med nagg och slitna fasettkanter.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd 18 mm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, 2 oval- och smaragdslipade smaragder ca 2,90 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 28 mm, längd 46 cm, vikt 3,1 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, förgyllda markasiter, höjd 70 mm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå kalcedon, peridot, granat, citrin, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, höjd 72 mm, vikt 14,6 g, stift, några stenar med nagg.
TENNISARMBAND, 14K guld, 87 briljantslipade diamanter ca ca 1,85 ctv, ca TW/P, längd 18 cm, vikt 5,3 g, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, svarta diamanter ca 1,20 ctv, längd 17 mm, vikt 6,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vik 6,2 g.