Avslutad | Klockor – Lördag 7 januari 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Dégradé Diamond Dial", Ref nr. 18038, Serie nr. 6540214, Cal 3055, Verk nr. 0403371, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (8 st. diamanter + 2 st. baguetter), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-F/55, totalvikt 138,3 gram, ca 1981.
OMEGA, Seamaster (Swiss Made T), Cal 562, Serie nr. 22722422, Ref nr. BA 166.001, Boett nr. 166.001, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1965, box.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19061659, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393 61 SC (C.B), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1961.
MEISTERSINGER, Perigraph, Cal SW 200-1, Serie nr. 07042, Ref nr. AM1008, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, februari 2018, box, ytterkartong.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 40 mm, Cal J, Serie nr. 5849, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, ca 1897, etui (Halda Fickursfabrik Svängsta).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, "Fat/Flat Four", Ref nr. 16613, Serie nr. Y558257, Cal 3135, Verk nr. 3 9585352, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-DT11/701, servad oktober 2021, cert, april 2003, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Multifunction, PIC nr. R21499152, Serie nr. 05096897, Boett nr. 196.0499.3, herrur, 24 x 29,5 mm, analog/digital, high- tech ceramic, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04189, ca 2005, box, ytterkartong.
JAEGER-LECOULTRE, Club, Cal AS 1900/01, Boett nr. 1150411/ 200501, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1970.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 8541, Serie nr. 1770927, Boett nr. 1756741 / 803A, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
JAEGER-LECOULTRE, herrur, 34 mm, Cal K800/C, Serie nr. 1549332, Boett nr. 897070 / 2285, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
OMEGA, Seamaster Cosmic (-T Swiss Made T-), Cal 613, Serie nr. 26710527, Ref nr. ST 136.017, Boett nr. 136.017 SP, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
OMEGA, fickur, 48 mm, Cal 35,5L, Serie nr. 6018753, Boett nr. 6479819/ 819, 14K guld, ankargång, defekt (skadad fjädermekanism), monogram, bucklor, ca 1921, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 58177510, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 1967500, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 2002.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 17610349, Ref nr. CK 14701, Boett nr. 14701 2 SC (SGR), herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1960, metallänk ej original, box.
Klockor Rado
RADO, Diastar, Integral, Serie nr. 02896536, Boett nr. 160.0281.3N, herrur, 24 x 28,5 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, datum, integrerad originallänk, viklås i titan (defekt), Ref nr. 04401, ca 2000.
Klockor Rado
RADO, Sintra XXL, Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 2515, Serie nr. 10152300, PIC nr. R13663162, Boett nr. 629.0663.3, herrur, 35 mm, high-tech ceramics, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, skadad krona/ställaxel, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04518, cert, december 2006, box, ytterkartong.
MORMORSUR, 34,5 mm, savonett, Boett nr. 13984, 18K guld, ankargång, vargtänder, defekt (går ej, servicebehov), innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1915, etui (J.LV.Grönbäck, Stockholm).
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 11864006, Ref nr. CK 2622, Boett nr. 2622-1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, gravyr, läderband, ca 1949.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17520256, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390 2 SC (K.B), herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1960.