Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2022
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 168623, Serie nr. Z420033, Cal 2235, Verk nr. A 2049191, Boett nr. 2260, midsize, 35 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78743-EO2/OP, längd 165 mm, cert, augusti 2007, box, ytterkartong (skadad).
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 261104, Serie nr. 261104, Ref nr. A13352, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Rouleauxlänk, viklås, cert, september 2000, box, ytterkartong.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 32 x 28 (29) mm, Cal 7P3, Verk nr. 11624, Boett nr. 75101 / 284163, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, ca 1980.
LONGINES, fickur, 52,5 mm, savonett,´Cal 19,74N, Serie nr. 4171566, Boett nr. 4171566, 18K guld, ankargång, gravyr, buckla, ca 1923, läderpåse, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Racing Chronograph, "Tachometer", Serie nr. 00006, Ref nr. EP2206, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17425452, Ref nr. CK 14704, Boett nr. 14704 3 SC (C.B), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1959.
OMEGA, damur, 28 mm, Cal 23,7 S, Serie nr. 5525917, Boett nr. 6501881, 18K guld, manuell, mineralglas, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, ca 1924, metallänk ej original.
IWC, fickur, 49 mm, savonett, Cal 74 (H4), Serie nr. 697187, Boett nr. 790261, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1918.
CARTIER, Santos Carrée, Cal ETA 2671, Serie nr. 112886, Boett nr. 1172961, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, defekt (akut servicebehov), läderband (OBS: är ej designad för läderband, se fördjupad info), ca 1990.
TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Serie nr. CG5714, Ref nr. CAF1110.BA0804, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA015-Y-W7/3103 Y, cert, oktober 2007, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 1315, Serie nr. 40011766, Ref nr. ST 196.0073, Boett nr. ST 196.0073 (K.B), herrur, 38 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1977.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal K825, Serie nr. 1680489, Ref nr. E 855, Boett nr. 950836, herrur, 37 mm, stål, hammarautomat, plexiglas (skadat), datum, alarm, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov, se bild), saknar krona, ca 1964, metallänk ej original.
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512), Boett nr. 3 202054, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, originalspänne i doublé, ca 1985.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 2213784, Boett nr. 5581918, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1916, läderpåse, fickurskedja i gulmetall.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. W816046, Cal 2135, Verk nr. 3309356, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, servicebehov, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523.D-18-V3/468 B, cert, oktober 1996, box.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villerét, "Triple Calendar Moonphase", Cal 953, Boett nr. 527, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, urtavla med diamanter (13 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), 6 st. läderband, originalspänne i 18K guld, cert, mars 1996.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 49798 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
OMEGA, Seamaster 30 (T Swiss Made T), Cal 286, Serie nr. 20133693, Ref nr. ST 135.0007, Boett nr. 135.007-63, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, ca 1963, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Cal 1416 U, Serie nr. 4147412, Boett nr. 3942853, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla/visare, läderband, originalspänne i doublé (ej tidsenligt), ca 1957.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80194950, Serie nr. 80194950, PIC nr. 2255.80.00, Ref nr. ST 368.1640, Boett nr. 168.1640 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. 1610/930, ca 2002.