Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cubic zirkon, bredd 25 mm, 6,2 x 5,3 cm, vikt 34 g.
BROSCH, silver, Samuelssons Silversmedja, Stockholm 1951, mått 44x60 mm, vikt 25,4 g.
PETER VON POST, hänge med kedja, silver, Stockholm 1975, längd 50 cm, vikt 16,7 g.
ROBBERT, örhängen, silver, blå emalj, Stockholm 1953, mått 45 mm, vikt 12,2 g, skruvmekanism.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, doserat, lås i silver, vit paste, längd 51 cm, vikt 19,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant och en gammalslipad diamant ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, vikt 0,8 g, saknar en snurrebuss.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd på hänget 2 cm, veneziakedja 38 cm, vikt 6,2 g, någon diamant har innelsutningar som når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 9 mm, stift, vikt 3,3 g, snurrebussar i vitmetall.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI-P, stl 19,5 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, kors, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/VS, höjd 1,9 cm, längd 40 cm, vikt 3,3 g, någon diamant med nagg på kuletten.
HÄNGE MED KEDJA, 14K/18K guld, fasetterad rökkvarts, höjd på hänget 4,2 cm, längd på kedjan 46 cm, totalvikt 7,5 g, liten skada.