Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 åttkantslipade diamanter, K & E Carlson, Göteborg 1947, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, 4 rader, odlade pärlor 3,8-7,6 mm, lås i gulmetall med paste, längd 40-46 cm, knutet, vikt 58,4 g.
RING, 18K guld, 6 smaragder, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, stift, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g, 1 diamant är skadad.
PÄRLCOLLIER, 4 rader, barocka odlade pärlor ca 5-6,9 mm, lås i silver, längd 35-42 cm, knutet, vikt 80,1 g, några pärlor skadade.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, doserat, barocka odlade pärlor 6,7-10,7 mm, lås i silver med ametist, längd 44-46 cm, knutet, vikt 62,9 g, säkerhetskedja i doublé.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor 2,6-8,3 mm, lås i silver, längd 36-39 cm, vikt 35,3 g.
PÄRLCOLLIER, 5,3 mm odlade pärlor, längd 45 cm, knuten, lås 14K guld, sämskinn, Jersey, C.I. garanti och originaletui.
ANTIK BROSCH, silver med orangeröda glasstenar, stämplad L.S, 1800-tal, gravyr med initialerna B.B.D. vikt 38,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, krokar i silver, hängande, äldre, 5,7 x 1,6 cm, mkt liten skada, etui.
PÄRLCOLLIER, ca 6,4 mm odlade pärlor, längd 80 cm, knuten, silverlås med smaragder och pärla, vikt 38,5 g, blått etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister ca 2,20 ct totalt, några klor behöver bättras på, en snurrebuss är i silver, vikt 2,7 g, etui.
RING, 18K guld, safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 16 mm, Stockholm 1984, vikt 3,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld / platina, smaragd, 2 briljantslipade och 2 fasetterade diamanter ca 0,12 ct, längd 16 cm, vikt 5,1 g, skada på en av de mindre diamanterna.