Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
RING, 18K vitguld, vändbar, rubiner, safirer, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 18 mm, vikt 8,7 g.
Smycken Nål
BROSCHNÅL, 18K guld/platina, blå safirer, gammal- samt rosenslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 6 cm, vikt 5,3 g, mindre nagg och skador hos safirerna och diamanterna.
DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, River(E)/SI2, GIA Diamond Dossier 2347792399, laserinskription på rondisten, stark fluorescens, inneslutningar som når ytan.
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 17,75 mm (56), vikt 9 g, originaletui.
RING, roulettehjul, 14K guld, emalj, briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, stl 19,75 mm, vikt19,7 g, diamanten snurrar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 5416480717 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, den större diamanten är något dimmig.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 8,48 ctv, ca River-W(E-H)/SI-P, längd 16,5 mm, vikt 12,9 g, några diamanter med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,3 g, några diamanter med nagg på kuletten, i behov av rodinering.
HELALLIANS, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter 1,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, några diamanter med nagg på kuletten.
HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, 20 briljantlsipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, höjd 26 mm, vikt 2,7 g, någon diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75, ct, ca TCr/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, mittstenen har en liten kulettfasett.
RING, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 21,4 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enl gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g, en diamant med lien skada på bordet och en med skada på rondisten, mittsten ca 0,40 ct.
TRESTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg på kuletten och en med skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, något off round, Nilssons, Uppsala 1999, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
RING, 18K vitguld med 3 ovala smaragder 1,1 ctv 32 briljanter 0,49 ctv W/SI, storlek 17 mm