Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,61 ct enligt gravyr, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljanter ca 4,00 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tahitipärlor ca 8,85 - 8,90 mm, 44 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stift, längd 27 mm, vikt 5,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 56 smaragder ca 5,00 ctv, längd 18 cm, vikt 10,0 g, smaragderna har ytdefekter.
COLLIER, 18K vitguld, 4 ovalslipade samt 1 prinsesslipad diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, 40,5/42 cm, vikt 2,3 g, en diamant har inneslutning som når ytan samt tillhörande nagg på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-W/VS, hängande stjärnor, längd 4 cm, vikt 5,3 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,53 ct, TW/VS1, Diamanthuset certifikat 160-1137, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct,TW/VS2, Diamanthuset certifikat 160-1139, graderad av Rolf Krieger, förseglad.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade pärlor 8,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 13,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 droppslipade och 2 prinsesslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
BROSCH, 18K guld, stjärnsafirer och stjärnrubin, troligen W.A. Bolin, Stockholm 1974, längd 35 mm, vikt 5,7 g, tillverkarstämpeln är otydlig, stenarna har nagg och inte några tydliga stjärnor.
RING, 18K guld, opaler, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, opalerna har slitage och har limmrester.