Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
KLACKRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,13 ct, ca TW(G)/VS1, dekor av Uppsala läns vapen samt tre kronor, H & B Andersson Juvelia Atelje, Uppsala 1980, stl 20 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,08 ct, ca W(H)/VVS2, dekor av Uppsala kommunvapen samt tre kronor, Atelje Guld Lennart Abrahamson, Uddevalla 1974, stl 18,75 mm, vikt 11,9 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 59 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca TW(F)/VS1, Ceson Guldvaru, Göteborg 1985, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g.
COLLIER, 14K guld, navettslipade topaser, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, längd 41,5 cm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS, höjd 17 mm, vikt 1,1 g, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9,3 mm, kullås 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca Cr/SI, knutet, längd 46 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW/VS, några SI, några med nagg i krona och kulett, längd 18,5 cm, vikt 7,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9,5 mm, knutet, kullås 12 mm, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.
COLLIER, 18K guld, 5 droppslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 38/40 cm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter 2,20 ctv, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,9 g.
BESTICKSERVIS, silver, 50 delar, modell Uppsala, 8 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 9 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 bordsskedar, 8 efterrättsskedar, 1 uppläggningssked, Mema, Lidköping 1986-1998, signerade Löfman, totalvikt 2550 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca W/VVS-VS, vikt 1,2 g, stift.