Avslutad | Klockor – Lördag 29 oktober 2022
OMEGA Seamaster Professional (200 M), Cal ETA, Serie nr. saknas, PIC nr. 2810.50.00, Ref nr. ST 396.1061, Boett nr. 396.1061 (LL), herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, OBS: serienummer i tusch ej bevarat, utbytt urverk/tavla/visare, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1465/452, ca 1992.
SEIKO, Diver´s (200m), Cal 7S26C, Serie nr. 880383, Ref nr. SKX013K2, Boett nr. 7S26-0030, herrur, 38 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 44G2-Z.I, ca 2018.
Klockor CWC
CWC, Royal Navy Divers, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 253/02, Boett nr. 6645-99 / 923-7697, herrur, 41 mm, stål, automatisk, mineralglas, skadade visare (lysmassa saknas), defekt (akut servicebehov), fasta bandstift, NATO-band, ca 2002.
LONGINES, Ultra-Chron (T-Swiss Made-T), Cal 431, Serie nr. 51052955, Boett nr. 16587063 / 8348 5, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1972.
LONGINES, herrur, 31 mm, Cal 10.68 Z, Serie nr. 6876131, Boett nr. 22966 / 687, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumad minutvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
BREITLING, Colt Military (300M 1000FT), Serie nr. 4312 L, Ref nr. A50036, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, cert (ej komplett) ca 1990, box (ej tidsenlig, skadad), ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 31302962, Ref nr. JD 168.0044, Boett nr. 168.044, herrur, 33 x 39,5 mm, doublé (skadad, 40 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1163-6.72, ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Cal 268, Serie nr. 18110156, Ref nr. CK 14389, Boett nr. 14389-9 CSP, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1961.
LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 22A, Serie nr. 8410913, Boett nr. 6057 / T891073, doublé (80 micron), automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad Wadsworth, läderband, ca 1952.
LONGINES, Conquest, Heritage, Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 38986834, Ref nr. L1.611.4.75.2, Boett nr. 7290 / 633, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, cert, augusti 2014, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Integral, Serie nr. 13494550, PIC nr. R20615152, Boett nr. 01.153.0612.3.015, , damur, 23 x 25,5 (33) mm, high tech ceramics, quartz, safirglas, originallänk, viklås (titan), Ref nr. 04772/09, ca 2016, box, ytterkartong.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 23 x 23 mm, Cal 9P, Serie nr, 704996, Boett nr. 183326 / 9231 A6 / 2217 (MP), 18K vitguld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt (servicebehov), skadad ställmekanism, integrerad originallänk i 18K vitguld, längd 160 mm, totalvikt 56,4 gram, ca 1975, box.
LONGINES, Hydro Conquest (30 bart/300 meter), Cal L667.2 (ETA 7750), Serie nr. 37560201, Ref nr. L3.644.4.56.6, Boett nr. L3.644.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600123882, cert, juni 2014, box (ej komplett), ytterkartong (skadad).
OMEGA, De Ville, Prestige, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80575372, Serie nr. 80575372, PIC nr. 4600.31.00, Ref nr. BA 168.1050, Boett nr. 168.1050, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, monogram, läderband, ca 2003.
TAG HEUER, Aquaracer (300 METERS), Serie nr. RAD5948, Ref nr. WAP1110.BA0831, Boett nr. WAP1110, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, originallänk, viklås, Ref nr. FAA054-Y-V4/3158 Y, cert, december 2012.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3060, Serie nr. 1359236, Boett nr. 280, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 34 mm, Cal 268, Serie nr. 17415561, Ref nr. BD 14715, Boett nr. 14715 1, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, defekt (går ej, servicebehov), läderband, originalspänne i doublé, ca 1959.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 265, Serie nr. 12995621, Ref nr. DW 2497, Boett nr. 2497-3 (C.B), doublé (skadad, 80 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1951, metallänk ej original.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor GMT, Chronometer (L Swiss Made L), Cal OP XXXI, Verk nr. 006290, Serie nr. U0095/1000, Ref nr. PAM01088, Boett nr. OP 7088 / BB 1893152, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, gummiband, läderband, originalspänne i stål, cert (ej komplett), ca 2019, box, ytterkartong.