Avslutad | Klockor – Lördag 29 oktober 2022
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, "Chocolate Floral Dial", Ref nr. 116231, Serie nr. 6LH58450, Cal 3135, Verk nr. 086771C3, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (repor), datum, urtavla med diamanter (32 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63601-7YU/3NO+6DD, cert, februari 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80455368, Serie nr. 80455368, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, längd 182 mm, cert, december 2002, box, ytterkartong.
TISSOT, kronograf, herrur, 35 mm, Cal C 27-41H (Lemania), Verk nr. 555124, Serie nr. 1752740, Boett nr. 6216-7, stål, manuell, plexiglas, relumade visare, skadad urtavla, utbytta kronografknappar, läderband, ca 1947.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33 mm, Cal 3000, Serie nr. 1115473, Boett nr. 907, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27-7, Serie nr. 2116028, Boett nr. 13322 / 7488, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad "Dennison Made In England", läderband, ca 1948.
TISSOT, Antimagnetique, "Pointer Date", Cal 27-63, Serie nr. 1834133, Boett nr. 6603 / 6445 1 / 6446 B, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, datum, renoverade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1947.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Le Locle, "Art Deco", herrur, 22 x 29,5 (37) mm, Verk nr. 516327, Boett nr. 398552, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, fasta bandstift, läderband, ca 1940.
ZENITH, Efap, Emile Eigenheer Corcelles (Neuchatel), panelur, 95 mm, Boett nr. 21498, metall, mekanisk, liten sekundvisare, 8-dagarsverk, gångreservindikator, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m), Ref nr. 14060M, Serie nr. F693850, Cal 3130, Verk nr. 3 0334911, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-CL6/501 B, cert, mars 2005, box.
Klockor Tudor
TUDOR, Style, Cal T601, Serie nr. I522447, Ref nr. 12503-002, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 65053 / ST02, cert, januari 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 90163446, PIC nr. 2517.30.00, Ref nr. ST 396.1113, Boett nr. 196.1113 (LL), herrur, 39,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum (snabbjustering fungerar ej), originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, ca 2007.
Klockor Rado
RADO, Coupole, Serie nr. 13808362, PIC nr. R22852153, Ref nr. 01.219.3852.4.015, unisex, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03568, ca 2016, serviceetui.
LONGINES, Spirit Chronograph, Chronometer, Cal L 688.4, Serie nr. 52427346, Ref nr. L3.820.4.93.6, Boett nr. L3.820.4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600159933 P, cert, mars 2020, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Dégradé Diamond Dial", Ref nr. 16220, Serie nr. R802303, Cal 3135, Verk nr. 5030939, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, diamanturtavla (10 st 8/8), skadad urtavla, utbytt bakboett, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-M2/555 B, servad augusti 2022, ca 1988.
BREITLING, Chronomat B01 42, Chronometre, "Tachymetre", Cal B01, Verk nr. 3321379, Serie nr. 3321379, Ref nr. UB0134101B1U1, Boett nr. 3520B4 / UB0134, kronograf, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Rouleauxlänk, viklås, Ref nr. 4320 B16/123U, cert, april 2021, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest Classic, Cal L.678.2, Serie nr. 42901546, Ref nr. L2.798.5.52.7, Boett nr. L.2.798.5, kronograf, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600143131 W, ca 2016, box, ytterkartong.
BREITLING Chronomat, Cal 13 (Valjoux 7750), Serie nr. 44724, Ref nr. 81950, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, UTC, Serie nr. 5220, Ref nr. 81500, stål, quartz, safirglas, läderband, ca 1992.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 16 mm, Serie nr. 996029, Boett nr. 617771 A, 18K guld, manuell, safirglas (repor), skadad urtavla, gravyr, integrerad originallänk i 18K guld, längd 166 mm, totalvikt 31,3 gram, ca 1953.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 8521, Serie nr. 1335140, Boett nr. 1366426, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, servicebehov), gravyr (se bild, se fördjupad info), läderband, ca 1954.