Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2022
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor, Chronograph,"Tachymetre", Cal 751, Verk nr. 3387725, Serie nr. 2433753, Ref nr. Q1758470, Boett nr. 146.8.25, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, gummiband, läderband, viklås, cert, december 2006, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 26323693, Ref nr. CD 168.0017, Boett nr. 168.017 SP (K.B), herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1968.
OMEGA, fickur, 52 mm,"Rödtolva", Serie nr. 5261331, Boett nr. 6046897, silver (0,900), niello, ankargång, motiv (racerförare), ca 1918.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 34 mm, Cal 205, Verk nr. 3637, Boett nr. 216986 / 5365, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1959, metallänk i gulmetall ej original, box.
Klockor Union
UNION, Glashütte/SA, "Julius Bergter Edition", Cal Union 30, Verk nr. 0707, Serie nr. 134/200, Ref nr. 30-05-01-02-10, herrur, 39 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, cert, juli 2004, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 134/200).
OMEGA, Constellation, Double Eagle, Chronometer, "Tachymètre", Cal 3313 (B), Verk nr. 78319769, Serie nr. 78319769, PIC nr. 1519.51.00, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1653/936, cert, november 2007, box, ytterkartong.
LONGINES, herrur, 36 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 6656229, Boet nr. 6175 2 / 49 (K.B), doublé (skadad, 40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1946, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 12.68 ZS, Serie nr. 10898461, Boett nr. 6850-2, guld på stgål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Cal 1426 U, Serie nr. 4151573, Boett nr. 3931320, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, 1957, metallänk ej original.
BREITLING, SuperOcean Chronograph 42 (200M/660FT), Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2805544, Serie nr. 2805544, Ref nr. A13311D11C1A1, Boett nr. 0816B5, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W1316/161 A, ca 2016, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat B01 42, Chronometre, "Tachymetre", Cal 01, Verk nr. 3319870, Serie nr. 3319870, Ref nr. AB0134101B1A1, Boett nr. 2920B4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, Rouleauxlänk, viklås, Ref nr. 2620 B16/123A, cert, augusti 2021, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, s.k. "Pyramid Dial", Ref nr. 16233, Serie nr. S827494, Cal 3135, Verk nr. 6948343, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-T11/455 B, ca 1995.
MORMORSUR, "Ludwig Wirth, Wien, J.J.Badollet.Geneve", 34 mm, Serie nr. 69060, Boett nr. 15661, 18K guld, ankargång, vargtänder, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, monogram, ca 1910.
Visa varaKlockor Cartier
CARTIER, Pasha, Cal 053, Boett nr. CC117355, Boett nr. 1032, kronograf (defekt), herrur, 38 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerat läderband, viklås, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. P538606, Cal 4130, Verk nr. C 0035642, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78490-DE12, längd 185 mm, ca 2001, box, ytterkartong (ej tidsenlig).
Klockor Rado
RADO, Integral, Diastar, Serie nr. 05012099, Boett nr. 160.0381.3, herrur, 24 x 28 (34) mm, high-tech ceramics/doublé, quartz, safirglas (nagg), datum, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04401, ca 2005, serviceetui.
Visa varaKlockor Jaeger-LeCoultre
JAEGER-LE COULTRE, Grande Reverso, Lady Ultra Thin, Cal 657, Serie nr. 2982047, Ref nr. Q3208120, Boett nr. 268.8.47, damur, 24 x 34,5 (40) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, maj 2015, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph Daytona, Chronometer, Ref nr. 116503, Serie nr. 361TT071, Cal 4130, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-4XX, cert, september 2022, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16622, Serie nr. A898394, Cal 3135, Verk nr. 3 8331939, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/platina, automatisk, safirglas (nagg), datum, klickring skadad (se fördjupad info), Oysterlocklänk (delvis utbytt), viklås, Ref nr. 78760-X11/MA+G4U, ca 1999.