Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2022
BREITLING, SuperOcean (1000/3300 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 407701, Serie nr. 407701, Ref nr. A17340117, Boett nr. 1201 B5, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, Professionallänk I (se fördjupad info), viklås, Ref nr. S 4300, cert, augusti 2001, box, ytterkartong.
SEIKO, Astron GPS Solar, Cal 8X22, Serie nr. 660282, Ref nr. SSE085J1, Boett nr. 8X22-0AG0--2, herrur, 46 mm, titan, quartz (Solar), safirglas, datum, världstider, originallänk, viklås, cert, september 2020.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Clipper, Serie nr. 321525, damur, 24 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerard originallänk, cert (ej komplett), ca 1991, box.
must de CARTIER, Must 21, Cal 90, Boett nr. 1340 / PL230481, damur, 28 mm, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk (170 mm), viklås, Ref nr. UFFA, ca 1996.
JAEGER-LE COULTRE, "Powerwind", "Jumbo", Cal 481, Serie nr. 908515, Ref nr. E 373, Boett nr. 572713 A, herrur, 37 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, gångreservsindikator, skadad urtavla, skadad boett (böjda bandhorn), läderband, ca 1952.
Klockor Hamilton
HAMILTON, herrur, 34 mm, Cal 661, Boett nr. L773898 / K202, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i 14K guld, ca 1956.
OMEGA, Seamaster, Calendar, Cal 562, Serie nr. 17292627, Ref nr. CK 14701, Boett nr. 14701 1 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov, rost) ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic Lady, Boett nr. 152618592 / 1090124, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas, briljantkrans (45 st. TW/VVS, ca 0,32 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0895, ca 1995.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Khaki, Navy Frogman, Cal ETA 2895-2, Boett nr. H774450, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband (defekt, se fördjupad info), originalspänne i titan, ca 2010.
BREITLING, Pluton, (Navitimer 3100), Cal B232, Serie nr. 44717, Ref nr. A51037, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas, analog/digital (defekt, se fördjupad information), alarm, skadad urtavla, OBS: defekt tryckknapp, originallänk, viklås, ca 1992.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE & Co, Genève, "Bailey Banks & Biddle Co, Philadelphia", fickur, 47,5 mm, Serie nr. 181211, Boett nr. 181211, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, urverk signerat Patek Philippe & Co, urtavla/boett/urverk signerat Bailey Banks & Biddle co (se fördjupad info), gravyr, monogram, bucklor, ca 1915.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 23269935, Ref nr. JD 135.0012, Boett nr. 135.012, herrur, 32,5 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, ca 1966, metallänk ej original.
must de CARTIER, Tank, Cal 057.06, Boett nr. 51275 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas (skadat), läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf (defekt), s.k. "Big Eyes", Cal Landeron 13, Serie nr. 401887, Ref nr. 2406, Boett nr. 52507, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, relumad visare, skadad urtavla, defekt (servicebehov), boett signerad E.Heuer & Co, NATO-band, ca 1945.
OMEGA, Seamaster (-T Swiss Made T-), Cal 600, Serie nr. 21473448, Ref nr. ST 135.0005, Boett nr. 135.005 (SGR), herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadade visare (målade), läderband, ca 1964.
OMEGA, Genève (T-Swiss Made-T), Cal 613, Serie nr. 34643757, Ref nr. ST 136.0041, Boett nr. 136.041 (LL), herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972, metallänk ej original.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 36,5 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1273662, Boett nr. 1295902, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjda horn, se bild), läderband, ca 1952.
Klockor Piaget
PIAGET, Polo S, "Grey Dial", Cal 1110P, Serie nr. 1171189, Ref nr. G0A41003, Boett nr. P11268, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. BBXD-P11274, ca 2018, box, ytterkartong.
DODANE, Type 11, "Mirage", panelur, Cal Valjoux 551, Verk nr. 8589, Boett nr. 892200, 59 x 72 mm, kronograf, svart metall, mekaniskt, defekt, OBS: saknas delar, ca 1970.