Avslutad | Exklusiva – Lördag 25 mars 2000
ARMRING 18K guld med 20 gammalslipade diamanter ca 1.0 ct. samt krysopras (Calcedon)), vikt 11.7g.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 1,46 ct K(TCAPE)/ VS stl 17 mm. Vikt 15,4 g.
RING, 18K guld med smaragder totalt ct 0.,39 ct samt briljanter totalt ca 0,24 ct stl 17 1/4 mm.
ARMBAND, orientaliska pärlor med bagetteslipad diamant och rosenstenar, platina, ca 1920
Smycken Övr diamringar
RING, 18K vitguld, med briljanter totalt ca 0,40 ct samt carréslipade safirer stl 17 1/2 mm.
RING, 18K guld med gammalslipade diamanter ca. 1 ct samt cabochonslipad smaragd, stl 17 1/2 mm.
RING, platina med åttkant diamanter, onyx samt cabochonslipad smaragd stpl Van Cleef & Arples
ETUI, silver med monogram i guld , turkoser förgylld inuti, ryska stämplar.Gravyr på insidan.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga, Ref nr. E8057721, serie nr. 42119922, damur, quartz, 18K guld, safirglas, pärlemorurtavla, krokodilband, viklås 18K guld, oanvänd, box.