Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
RING, sterlingsilver, syntetistk spinell, Bengt Hallberg, Köping 1974, ljusterbar storlek, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, grön kalcedon, briljantslipade och rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 19 mm, vikt 11,4 g.
BROSCH, 18K guld, platina, diamanter, carréslipade rubiner, pärla, längd 32 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar, en diamant och en rubin saknas.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,15 ct enl gravyr, ca TW/VS, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 7,0 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,42 ctv enl gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr, repor insida av skenan.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1980, stl 18,25 mm, vikt 6,8 g, turmalin med nagg,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamante ca 0,20 ctv, ca W/SI, stift, vikt 0,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 4,4 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, sterlingsilver, Carpe Diem, längd 42 cm, vikt 7,9 g.
ISABEL LENNSE, örhängen, sterlingsilver, längd 25 cm, stift, vikt 11,4 g, originaletui.