Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 13x11 mm, vikt 4,2 g, krokar.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, hjärtslipad, 0,65 ct, mått 5,3 x 6,1 x 3,7 mm, stor hålighet på undersidan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, gula safirer, stl 17,25 mm, vikt 1,5 g, en sten saknas.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 29 briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17 mm, vikt 1,4 g, några diamanter med nagg och skador, olika diameter på stenarna.
JACKETRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,46 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, B.A. Konstgjuteri, Stockholm 1995, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, odlade pärlor ca 4-4,5 mm, höjd 50 mm, vikt 11,5 g, stift.
RING, Ros, 14K guld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCa-LBr/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,0 g.
ARMBAND, 18K guld, behandlad jade, rubiner, safirer, vit kalcedon, briljant ca 0,02 ct, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 45/42,5 cm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin, 10 åttkantslipade diamanter 0,05 ctv, stl 18,75 mm, Guldfynd, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, 20 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, stift, Guldfynd, vikt 3,6 g.
LINDSTRÖM, armring, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping 1973, mått 60 mm, vikt 15,0 g, öppningsbar.
RING, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, Köping 1974, ljusterbar storlek, vikt 7,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, barocka odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 48 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 1,7 g.