Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, 6 odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 5,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Malmö 1988, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka sötvattenspärlor. krokar, längd 5,5 cm, vikt 19,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca Fancy White/P, vikt 0,7 g, diamant nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
Smyckestillbehör Övrigt
DIGITAL VÅG, Professional digital mini scale, CX-series, väger bland annat gram och carat, precission 0,1 g, vägyta ca 8×7 cm, inkluderar 2 st AAA-batterier, plastskydd och kartong.
KIROS, ring, sterlingsilver, svarta diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, diamanter med nagg.
Visa varaSmycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, oxiderat 18K guld, svarta diamanter ca 0,06 ctv, Ebba Brahe, Stockholm, stift, vikt 1,0 g, påse.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 10-12 mm, längd 42 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 90,5 g, knutet.
SMYCKESSET, 3 delar, sterlingsilver, lapis lazuli, malakit, collier (längd ca 48 cm, vikt 29,3 g), armband (längd 18,5 cm, vikt 12,3 g), örhängen (höjd 2,8 cm, vikt 3,8 g), totalvikt 45,4 g, etui, collieret har en skada.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita ca 6 mm och bruna ca 8 mm, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 51 cm.