Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
SORGESMYCKEN, smyckesset med collier, armband, brosch, örhängen, silver, onyx, längd 18/40 cm, vikt 46,1 g, örhängen med clips.
Ädelstenar Kvarts
CITRINER, ovalslipade ca 9,85 ctv, mått 11,6x14,3x7,0 mm, 5,8x7,8x4,0 mm, 5,9x7,8x4,0 mm.
Ädelstenar Kvarts
AMETISTER, oval- och droppslipade, ca 4,86 ctv, 6,9x10,4x4,8 mm, 7,0x8,9x5,8 mm, 7,0x9,0x4,3 mm.
DIAMANTER, 4st, briljantslipade, 0,47 ctv, ca TW/VS, två diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamantant 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 14,5-16,5 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 3,0-6,5 mm, lås i 18K guld med vita stenar, längd 53,5 cm, vikt 14,9 g, lagning på låstungan.
FATTNING, 18K vitguld, saknar mittsten för ca 7,7-7,9 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS, diameter 16,5 mm, vikt 3,6 g, några diamanter har små nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18,75 mm, vikt 5,6 g, smaragderna med skador och slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3 - 7,25 mm, lås i silver, längd 55 cm, vikt 12,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något offround, ca 7-7,5 mm, längd 50 cm, lås i sterlingsilver, vikt 30,3 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, silver, emaljfärg, rosa opal, Collibri collection, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 4 g, stift, originalask.