Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, vikt 3,2 g, collier i skumkorall och odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 71,5 g, originaletui.
SANDBERG, kedja, sterlingsilver, hänge, Ringo Öppet Hjärta,18K guld, senare ögla/lås, guldvikt 6,6 g, längd 46 cm, originaletui.
RING, 18K vitguld, 105 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, öppningsbar, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g, flera diamanter med nagg och skador, porositet i guldet.
GLENN ROLL, ring, 18K guld/titan, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, diamanten med inneslutning som når ytan.
PUSSELRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 9,1 g, fattningen är något skev.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/VS1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g, graverad, en sidosten har nagg vid rondisten och en har litet nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, liten behandlad blå briljantslipad diamant innuti ringskenan, stl 17 mm, vikt 5,8 g, graverad, en diamant har liten skada på kronan och enstaka har nagg på kuletten.
EFVA ATTLING, örhängen, Sleeping Beuty, sterlingsilver, höjd 46,5 mm, vikt 17,7 g, stift.
OLE LYNGGAARD, örhängen med påhängen, Lotus, silver, sötvattenspärlor, rosa månsten, snäckor, höjd 60 mm, vikt 9,1 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, hänget är öppningsbart, längd 92 cm, vikt 37,5 g.
EFVA ATTLING, ring, A Rose Dream Ring, sterlingsilver, rosenkvarts, stl 17 mm, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K guld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K vitguld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 6,5 g, originaletui.
THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, blomma, Mema, Lidköping 1974, justerbar storlek, signerad, vikt 12,1 g.
ROLAND LANTZ, armring, sterlingsilver, stel, hamrad yta, Stockholm 1973, innermått 60 x 60 mm, signerad, vikt 53,4 g.
ANDERS OLSSON, ring, sterlingsilver, cabochonslipad blå safir, Stockholm 1999, stl ca 17 mm, vikt 13,3 g.