121 - 140 av 249
1...678...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 september 2022

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, vikt 3,2 g, collier i skumkorall och odlade sötvattenspärlor, sterlingsilver, längd 42/45 cm, vikt 71,5 g, originaletui.

5 400 kr

Utrop: 5 500 kr

SANDBERG, kedja, sterlingsilver, hänge, Ringo Öppet Hjärta,18K guld, senare ögla/lås, guldvikt 6,6 g, längd 46 cm, originaletui.

7 600 kr

Utrop: 5 500 kr

LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Finland 1997, längd 39 cm, vikt 28,9 g.

950 kr

Utrop: 600 kr

OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 38 cm, originaletui.

600 kr

Utrop: 600 kr

RING, 18K vitguld, 105 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW-Cr/VS-P, öppningsbar, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g, flera diamanter med nagg och skador, porositet i guldet.

Utrop: 38 000 kr

GLENN ROLL, ring, 18K guld/titan, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, diamanten med inneslutning som når ytan.

3 600 kr

Utrop: 3 500 kr

PUSSELRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, stl 18 mm, vikt 9,1 g, fattningen är något skev.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/VS1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g, graverad, en sidosten har nagg vid rondisten och en har litet nagg på kuletten.

Utrop: 20 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, liten behandlad blå briljantslipad diamant innuti ringskenan, stl 17 mm, vikt 5,8 g, graverad, en diamant har liten skada på kronan och enstaka har nagg på kuletten.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

EFVA ATTLING, örhängen, Sleeping Beuty, sterlingsilver, höjd 46,5 mm, vikt 17,7 g, stift.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

EFVA ATTLING, collier, sleeping beaty, längd 80 cm, vikt 21,8 g.

2 100 kr

Utrop: 1 300 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen med påhängen, Lotus, silver, sötvattenspärlor, rosa månsten, snäckor, höjd 60 mm, vikt 9,1 g.

3 200 kr

Utrop: 2 800 kr

GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, hänget är öppningsbart, längd 92 cm, vikt 37,5 g.

Utrop: 1 200 kr

EFVA ATTLING, ring, A Rose Dream Ring, sterlingsilver, rosenkvarts, stl 17 mm, originalask.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K guld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, originaletui.

Utrop: 11 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K vitguld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 6,5 g, originaletui.

Utrop: 11 000 kr

THERESIA HVORSLEV, ring, sterlingsilver, blomma, Mema, Lidköping 1974, justerbar storlek, signerad, vikt 12,1 g.

850 kr

Utrop: 700 kr

ROLAND LANTZ, armring, sterlingsilver, stel, hamrad yta, Stockholm 1973, innermått 60 x 60 mm, signerad, vikt 53,4 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

ANDERS OLSSON, ring, sterlingsilver, cabochonslipad blå safir, Stockholm 1999, stl ca 17 mm, vikt 13,3 g.

1 300 kr

Utrop: 700 kr

HJÖRDIS HJALMARSDOTTER, armband, sterlingsilver, geometriska länkar, Stockholm 1958, längd 21 cm, vikt 57,4 g.

Utrop: 3 300 kr