Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 1 september 2022
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4565363, Boett nr. 5376423, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1914.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 59 mm, Cal 294 (18 size, 7 stenar), Serie nr. 13078014, Boett nr. 75137, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, boett signerad Waltham, ca 1908.
POLHEM, damur, 23,5 mm, Cal 5, Boett nr. 313385, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1945, metallänk ej original.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, herrur, 27,5 mm, Boett nr. 101970, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, fasta bandstift, ca 1938, metallänk ej original.
CERTINA, T+C, Town and Country, Boett nr. 909.3717.41, damur, 26 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1975.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 22456162, Ref nr. CD 555.001, Boett nr. 555.001 (C.B), damur, 20 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2312248, Boett nr. 3065788 / 7682, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1919.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2412060, Boett nr. 2981190 / 1292, silver (0,800), ankargång, gravyr, ca 1920.
Klockor Viking
VIKING, fickur, 51,5 mm, Cal A, Boett nr. 84550, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1920.
CERTINA, herrur, 31 mm, Boett nr. 176.1040.26, doublé, quartz (går ej), safirglas, liten sekudnvisare, läderband, ca 1990.
TISSOT, herrur, 31 mm, Boett nr. 1039508, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad krona/ställaxel, ca 1950.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, "Rödtolva", Serie nr. 5346863, Boett nr. 6167589, silver (0,800), ankargång, saknar visare, skadad urtavla, defekt, ca 1919.
ZENITH, "T.C. Devlet Demir Yollari", fickur, 49 mm, Cal 177-T Boett nr. 663516, vitmetall, ankargång, motiv (lokomotiv), ca 1950, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1615410, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1899, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 4751823, silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
TISSOT, damur, 25 x 27 (30) mm, Cal 2404, Serie nr. 18659543, Boett nr. 10783, doublé (10 micron), manuell, mineralglas, ca 1974, metallänk ej original.
FICKUR, 59,5 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1800, nyckel.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 52,5 mm, Cal Home Watch Co (18 size, 7 stenar), Serie nr. 3609072, Boett nr. 754, silver, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1888, nyckel.