Avslutad | Klockor – Lördag 6 augusti 2022
SPERA, herrur, 34 mm, Cal AS 1702/03, doublé (10 micron), digital, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, läderband, ca 1965.
TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. WEC9607, Ref nr. WAZ1112.BA0875, Boett nr. WAZ1112, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA073 / G-G1/3194 G, cert, augusti 2015, box, ytterkartong.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Medor, Serie nr. 745486, Boett nr. ME1.201, damur, 23 x 23 (32) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1996.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 Maters, T Swiss made T), Ref nr. 954.008, Boett nr. 7181014 / W20, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 303/3, ca 1990.
SEIKO, Prospex (20Bar), "Alpinist", Cal 6R35A, Serie nr. 0D4858, Ref nr. SPB209J1, Boett nr. 6R35-00E0, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, glasbaksida. läderband, viklås, ca 2020, box, ytterkartong.
CERTINA, DS Action, Precidrive, (300m/1000ft), Serie nr. 9DNSFBA5S, Ref nr. C032.410.11.041.00, Boett nr. C032410 A, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C032410 A/QTM-JA, längd ca 175 mm, ca 2018, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest (30 bar (300meter), Cal 440, Serie nr. 43373121, Ref nr. L3.700.4.76.6, Boett nr. L3.660.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600131393 W, cert, juli 2017, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal 16 (ETA7750), Serie nr. RBC2944, Boett nr. CV2014-2, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA043-G-F7/3101 Y ca 2010.
OMEGA, Speedmaster, Day-Date, "Tachymetre", Cal 1151, Serie nr 55619969, PIC nr. 3820.53.26, Ref nr. ST 175.0084, Boett nr. 175.0084 / 375.0084, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, servad november 2021, ca 1996.
TISSOT, Navigator (T Swiss Made T), Yachting, "Tachy", Cal 2170 (Lemania 1341), Serie nr. 18164624, Boett nr. 45503, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1974.
TAG HEUER, 2000, Professional (200 Meters, T Swiss Made T), Boett nr. 273.006/1, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, urverk ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. 325/3, ca 1990.
CERTINA, T+C, Town and Country (T Swiss Made T), Chronometer, Cal 25-651, Verk nr. 100419, Serie nr. 100419, Ref nr. 5880.116, herrur, 30,5 x 30,5 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i 18K guld, gravyr, läderband, ca 1967.
ZENITH, Espada, Boett nr. 01 0050 425, herrur, 33 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, Serie nr. A 650641, Boett nr. 9990, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, integrerad originallänk i stål/guld, viklås, ca 1995.
OMEGA, herrur, 35,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11193737, Boett nr. 2180/2, doublé (skadad, 40 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1947.
INTERNATIONAL WATCH, Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1155503, Boett nr. 1233931, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1948.
JAEGER-LE COULTRE, Grande Reverso, Lady Ultra Thin, Cal 657, Serie nr. 2982047, Ref nr. Q3208120, Boett nr. 268.8.47, damur, 24 x 34,5 (40) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, maj 2015, box, ytterkartong.
Klockor Oris
ORIS, ProDiver Date (1000m/3281ft), "Kittiwake", Cal 733, Serie nr. 3151324, Ref nr. 733.7646.7184, Boett nr. 7646-7184, herrur, 49 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 26 71PEB/E04, ca 2012, box, ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 324/500).
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, fickur, 48,5 mm, savonett, Cal 98 (H4), Serie nr. 1127220, Boett nr. 1707807, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1946, originaletui (skadat).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Green Mark V "Rehaut RRR" / Slim four bezel), s.k. "Kermit", Chronometer, Ref nr. 16610LV, Serie nr. V088756, Cal 3135, Verk nr. 3 2441722, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-PJ9, cert, juni 2009, box, ytterkartong.