Avslutad | Klockor – Lördag 2 juli 2022
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M "Deep Black", Co-Axial Master Chronometer, Cal 9900, Verk nr. 89127874, Serie nr. 89127874, PIC nr. 215.92.46.51.01.001, kronograf, herrur, 45,5 mm, keramik, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, glasbaksida, gummiband, viklås, Ref nr. CTZ005003-JJD-54, cert (ej komplett), ca 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Diver, Professional (300m/1000ft), Co-Axial Master Chronometer, Cal 8800, Verk nr. 83128463, Serie nr. 83128463, PIC nr. 210.20.42.20.03.002, herrur, 42 mm, stål/rosa guld (Sedna gold), automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, blå keramisk bezel, heliumventil, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. STZ001159-JJB-50, cert, maj 2021, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor Base (L Swiss Made L), Cal OPX (ETA B99501), Verk nr. 485307, Serie nr. H567/700, Ref nr. PAM 00114, Boett nr. OP 6568 / PB 528446, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas (repor), glasbaksida, gummiband, originalspänne, ca 2006.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 549, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, originalspänne, ca 2011.
BREITLING, Airwolf Raven, Chronometre, Cal 78, Verk nr. 1329376, Serie nr. 1329376, Ref nr. A78364, Boett nr. 3910 B5, herrur, 43,5 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, räknesticka, heliumventil, gummiband (Diver Pro II), viklås, ca 2010.
TAG HEUER, Autavia, Chronometer, Calibre 5, Serie nr. S1008218, Ref nr. WBE5191.FC8276, Boett nr. WBE5191, herrur, 42 mm, brons, automatisk, safirglas, datum, läderband, cert (digitalt), juni 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Cal 1376, Serie nr. 91753416, PIC nr. 123.20.24.60.05.002, Boett nr. 795.1001, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6541/968, cert, september 2013, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 86980 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne (doublé), cert, januari 1989, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Mini, Serie nr. 55605234, Boett nr. 1157F11, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0601/25F1, ca 2001.
BREITLING, Perpetuel Sirius, Serie nr. 0216, Ref nr. D62011, herrur, 37 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, utbytt urverk (ej signerat), läderband, originalspänne (ej tidsenligt), ca 1994.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Tubogas, Serie nr, 4074, Boett nr. A5006, damur, 23 mm, 18K guld, quartz, safirglas (repor), ej signerat urverk, integrerad armlänk, längd 160 mm, totalvikt 76,4 gram, ca 1990.
OMEGA, Constellation ´95, Serie nr. 55034902, PIC nr. 1582.40.00, Ref nr. ST 796.1201, Boett nr. 796.1201 (LL), damur, 27,5 mm, stål, quartz, safirglas, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6551/863, cert, juli 2005, box (ej tidsenligt).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 3301 (B), Verk nr. 78122828, Serie nr. 78122828, PIC nr. 2594.52.00, Ref nr. SU 378.0515. Boett nr. 178.0515 (LL), kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (akut servicebehov), heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1613/934, cert, december 2006, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 1574558, Boett nr. 84.A2.871, herrur, 33,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Frederique Constant
FREDRIQUE CONSTANT, Geneve, Moon Date Pointer, Cal SW 200-1, Serie nr. 1740954, Ref nr. FC-330MS4MC6, Boett nr. FC-330/335X64MC24/5/6, herrur, 34 x 38 (46) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, månfas, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2010.
OMEGA, Speedmaster `57, Chronometer, "Tachymètre", Cal 9300, Verk nr. 87026891, Serie nr. 87026891, PIC nr. 331.90.42.51.04.001, kronograf, herrur, 41,5 mm, titan, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1678/602, cert, januari 2018, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Master-Quartz (T Swiss Made T), Cal 353, Serie nr. 2193732, Boett nr. 23301-42, herrur, 38,5 x 46 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
OMEGA, De Ville, Classic, Serie nr. 53386812, Ref nr. BA 595.1111, Boett nr. 595.1111, damur, 23,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, defekt (går ej, servicebehov), defekt ställmekanism, läderband (se fördjupad information), originalspänne i doublé, ca 1991.
CERTINA, Incabloc, herrur, 33,5 mm, Cal K.F 320 , Serie nr. 1358521, Boett nr. 8721-1 (K.F), stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1948, metallänk ej original.