Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2022
PAUL BINDER, ring, 18K guld/vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 16,7 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW/P, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, bredd 21 mm, stl 15 mm, vikt 6,5 g, den gammalslipade diamanter har inverterad natural på kronan.
RING, 18K guld, matterad yta, 30 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, 10 briljanter ca 0,15 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,0 g, rodiering har släppt, visst slitage.
TIFFANY, armring, sterlingsilver/14K guld, diameter 5,7 cm, vikt 15,1 g, öppningsbar.
GEORG JENSEN, collier, Sphere, sterlingsilver, bergkristall, längd 98 cm, vikt 28,7 g, originaletui.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 184 briljantslipade diamanter ca 14,67 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 55 cm, vikt 26,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/P, längd 18 cm, vikt 7,8 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 2,7x2 cm, vikt 4,1 g.
PAMELA WILSON, brosch, järn, silver, plexiglas, bladguld, längd 87 mm, vikt 46,2 g (d)
RING, 18K guld, opal ca 6,98 ct, flerfärgade safirer ca 1,51 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17 mm, vikt 7,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,34 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,9 g, stl 16,5 mm, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,86 ct, ca TCa(L)/VS, längd 42 cm, vikt 2,6 g.