Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 odlade Tahiti och south Seapärlor 8,7-12,1 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, höjd 35 mm, vikt 11,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, behandlade rubiner ca 0,40 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, vikt 4,0 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har kulettfasett och natural.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, rosenslipade diamanter, rubiner, safir, mått 20x3,3 mm, vikt 7,1 g, etui, nål ej i guld.
STIGBERT, kors / kedja, bergkristall, signerad, Engelbert, bredd 27 mm, Engelbert, 1944, pansar, längd 44 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ARMBAND, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, något off round, Nilssons, Uppsala 1999, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg på kuletten och en med skada.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, 14K guld, diameter på lins 4 cm, längd 14,5 cm, vikt 27,2 g, små repor och nagg linserna, små bucklor på guldet.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tahitipärlor 12x14 mm, briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca W-Ca/VS-SI, längd 5,5 cm, vikt 17,5 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 16,5-19 cm, vikt 1,9 g, några diamant med nagg på kuletten.
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/P, längd 46 cm, vikt 2,9 g, några diamanter med nagg och naturliga håligheter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, huggies, vikt 2,0 g, 1 diamant har en skada, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade preniter 13,70 ctv, ovalslipade turmaliner 0,46 ctv, diamanter, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 4,9 g, stift, originalask.