Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
RING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W/P, guldsmeden Manuel, stl 16,5 mm, 9,8 g, slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 safirer 0,47 ctv, 5 briljantslipade diamanter 0,39 ctv ca TW/VS, guldsmeden Manuel, stl 16,75 mm, vikt 7,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor ca 7-7,25 mm, lås i 18K vitguld, smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 42 cm, vikt 59,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, South sea pärla, 16 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, TW/VS-SI, Strömdahls, kedja i 18K guld, längd 45 cm, kedjans vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, guldsmeden Manuel, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, slitage på ringskenan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, guldsmeden Manuel, stl 16,75 mm, vikt 5,4 g, slitage på ringskenan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, stift, diameter 17 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, längd ca 110 cm, knutet, vikt 304,3 g, några pärlor är skadade.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 40 briljanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17+ mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, höjd 16 mm, vikt 3,1 g, huggies, en diamant har nagg på kronan.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått 28x15 mm, vikt 2,3 g, en diamant har nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
HÄNGE, kors, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-TCr/VS, mått 28x15 mm, vikt 2,3 g, en diamant har litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, ovalslipad granat, baguette- och trapetsslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 13,7 g, några diamanter med nagg och skador.
DIAMANT, prinsesslipad 1,07 ct, Ca TCr(I)/P1, extra fasetter, naturaler, nagg på hörnen.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr ca River-TW(E-G)/VS, stl 16,5 mm, Kaplans Safir, vikt 2,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 1,9 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCa/P, huggies, höjd 16 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 2,1 g, huggies.