Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade rosa tumaliner 0,74 ctv, briljanter, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 7 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/förgyllt silver, rökkvarts 15,0 ctv, emalj, Mandelstam, Avatar Collection, höjd 31 mm, vikt 13 g, krokar och fattning i 18K guld, originalask.
W.A BOLIN, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Stockholm 2020, stl 16,75+ mm, vikt 9,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 16 dropp- och briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 16,5-19,5 cm, vikt 2,4 g, någon diamant med litet nagg.
RING, 18K vitguld, bestrålad blå diamant ca 0,50 ct, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Atelje Guld-Bros, Stockholm 2018, stl 16,75+ mm, vikt 8,6 g,
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,09 ctv, ca TW/P, längd 42 cm, vikt 2,4 g, diamanten har nagg på kuletten.
ENGELBERT, ring, 18K guld, Absolutely Loose Knot Ring Plain, stl ca 19,25 mm, vikt 12,3 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-TCr/P, diameter på ringen 1,1 cm, längd 41-43 cm, vikt 2,7 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,72 ct, ca TW(G)/VS2, nagg på kulett, slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI1, mindre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g, den större diamanten med mindre nagg vid kuletten, rodiering har släppt på ringskenan.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 4,76 ctv, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca , ca TW-TCR/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, mittdelen är rörlig, enstaka stenar med skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca TCa-Ca(K-L)/VS2-SI12, höjd 6,6 mm, vikt 1,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr/VS-P, flexibel, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 40 flerfärgade behandlade safirer och tsvaroriter ca1,44 ctv, höjd 50 mm, vikt 6,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 droppslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TCa/VS, 56 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca Cr-LY/VS-SI, stift, vikt 4,5 g.
EFVA ATTLING, ring, Kärlek & stars, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g.