Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, biljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCa/SI safirer ca 0,21 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,0 g, en klo har gått av, svaga fattningar.
H. STERN, 18K guld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 6,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 2,4 g, stift.
BROSCH, silver, blå och vit emalj, diameter 33 mm, vikt 8,3 g, mindre skador på emaljen.
RING, titan, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
SKOSPÄNNE, silver, glas, Jugend, William Fuglede, Köpenhamn, Danmark, ca 72×68 mm, vikt 30,5 g.
CARRÈ, collier, oxiderat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, längd 40-44 cm, vikt 11,6 g, originalpåse.
CARRÈ, collier, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, längd 40-44 cm, vikt 12,1 g.
RING, 14K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa/SI-P, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,1 g, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca Ca/SI-P, längd 42 cm, vikt 13,0 g, diamanterna har nagg och skador, safirerna har inneslutningar som når ytan och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, slitage.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.