101 - 120 av 322
1...567...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, akvamariner ca 11,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 20,5+ mm, vikt 31,9 g, flera akvamariner med nagg och skador, stora akvamarinen något lös i sin fattning.

Utrop: 32 000 kr

Utrop: 15 000 kr

CIGGARRSNOPPARE, 18K guld, längd 48 mm, vikt 8,5 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,05 ct, TW(F)/VVS2, EXC/EXC/EXC, laserinskription på rondisten, GIA 6262599830, extra fasett vid rondisten/paviljongen.

71 000 kr

Utrop: 76 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ctv, ca TCr/SI2, 20 briljantslipade diamanter samt 18 prinsesslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm vikt 7,0 g, mittstenen har 2 inneslutningar som når ytan.

Utrop: 36 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 10 600 kr

HÄNGE, 18K guld, bergkristall ca 75,0 ct, höjd 63 mm, vikt 26,1 g.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, ca16K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr-LY/VS-SI, skruvstift, vikt 4,5 g.

7 800 kr

Utrop: 7 000 kr

BROSCH, förgyllt silver, mikomosaik, onyx, Johan Pehr Rönbäck, Göteborg 1866, mått 50x40 mm, vikt 20 g, vissa mindre skador i mosaiken.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,5 g, en diamant med mindre nagg vid kuletten, en snurrebuss saknas.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/VS-SI, längd 2,8 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 8 800 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, innerdiameter 74 mm, Gewe Silvervarufabriken Ab, Malmö 1962, vikt 54,4 g.

2 200 kr

Utrop: 1 800 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, blå syntetiska spineller, innerdiameter 48 mm, Alton, Falköping 1960, vikt 61,4 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, turkoser, odlade pärlor, Jonssons Guldsmedsaffär, Linköping 1941, innerdiameter 43 mm, vikt 73,0 g.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld/vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 7 200 kr

ARMBAND, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, flexmodell, 60x50 mm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 15 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 14 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 194 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 22 000 kr