Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, akvamariner ca 11,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 20,5+ mm, vikt 31,9 g, flera akvamariner med nagg och skador, stora akvamarinen något lös i sin fattning.
DIAMANT, briljantslipad 1,05 ct, TW(F)/VVS2, EXC/EXC/EXC, laserinskription på rondisten, GIA 6262599830, extra fasett vid rondisten/paviljongen.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ctv, ca TCr/SI2, 20 briljantslipade diamanter samt 18 prinsesslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm vikt 7,0 g, mittstenen har 2 inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, ca16K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TCr-LY/VS-SI, skruvstift, vikt 4,5 g.
BROSCH, förgyllt silver, mikomosaik, onyx, Johan Pehr Rönbäck, Göteborg 1866, mått 50x40 mm, vikt 20 g, vissa mindre skador i mosaiken.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,5 g, en diamant med mindre nagg vid kuletten, en snurrebuss saknas.
HÄNGE, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/VS-SI, längd 2,8 cm, vikt 3,8 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, innerdiameter 74 mm, Gewe Silvervarufabriken Ab, Malmö 1962, vikt 54,4 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, blå syntetiska spineller, innerdiameter 48 mm, Alton, Falköping 1960, vikt 61,4 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, turkoser, odlade pärlor, Jonssons Guldsmedsaffär, Linköping 1941, innerdiameter 43 mm, vikt 73,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, flexmodell, 60x50 mm, vikt 7,8 g, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.