Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter 0,74 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca W/SI-P, 55x46 mm, vikt 9,4 g.
ARMBAND, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 2,49 ctv, ca TCr-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 4,3 g, en diamant med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca W/VS-SI, höjd 52 mm, vikt 13,7 g, huggies, ena korallen med en skada på baksidan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, safirer ca 5,82 ctv, höjd 33 mm, vikt 11,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W-TCa/VS-SI, fjärilar, längd 14 mm, stift, vikt 2,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 0,53 ctv, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 10,7 mm, vikt 3 g, stift.
BROSCH, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, diam 33 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Lawepe, Stockholm 1962, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, datumgravyr, några diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade barocka grå sötvattenspärlor ca 16x17,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 35 mm, vikt 16,2 g, krokar med stopp.
RING, 18K guld, opal 10,79 ct, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 ovalslipade smaragder ca 4,34 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, enstaka smaragder med nagg, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 10 navetteslipade rubiner, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/VSI-P, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, blågrön turmalin ca 4,25 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,9 g, en av turmalinens klor är av, turmalinen har visst slitage samt nagg, några av diamanterna har nagg vid kuletterna.
RING, 18K guld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 19,4 g, enstaka diamanter med skador/nagg, mittsten är skadad.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,63 ctv, stl 15,75 mm, vikt 8,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ctv, ca TCa/SI, stl 15 mm, vikt 10,4 g, gravyr.