161 - 180 av 183
1...8910 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 30 april 2022

Klubbad för

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Spectrolite, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, spektroliturtavla, originallänk, viklås, ca 2000, träbox.

4 600 kr

Utrop: 3 900 kr

BREITLING, B-Class (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 67, Verk nr. 211001, Serie nr. 211001, Ref nr. D67365, damur, 31 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. T1900/765D, ca 2000, serviceetui.

Utrop: 19 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. 9E456379, Cal 3135, Verk nr. 4954V192, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas (repor), datum, svart keramisk ring, heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-3FV/1NH+T6V, cert, november 2013, box, ytterkartong.

94 000 kr

Utrop: 94 000 kr

Klockor Epoch

EPOCH, Stockholm, "Le Mans Edition By Epoch & Carl Rosenblad", "Tachometer", Serie nr. 00024, Ref nr. EP2300, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originalspänne i stål, ca 2006, box.

2 000 kr

Utrop: 2 100 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic (T-Swiss-T), Cal 461-770, Boett nr. 9925 NA, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, ca 1965, metallänk ej original.

3 600 kr

Utrop: 2 700 kr

LONGINES, Weems Chronograph, "Swissair exclusive no 5", Cal 674 (ETA 7750), Serie nr. 0599, Boett nr. L2.625.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, servad oktober 2021, cert, juli 2000, etui, ytterkartong. Limiterad men ej numrerad.

12 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CARTIER, Tank Louis, Cal 81, Boett nr. 810523495, unisex, 23,5 x 23 (30) mm, 18K guld, quartz, mineralglas, skadad urtavla ("Spider Dial"), läderband, cert, november 1986, box (ej komplett).

Utrop: 49 000 kr

Klockor Ulysse Nardin

ULYSSE NARDIN, MicheLangeLo, UTC, Cal UN22 (ETA 2892A2), Verk nr. 15932, Serie nr. 892, Ref nr. 223-68/42, herrur, 35 x 37 (47) mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne, servad januari 2022, cert, augusti 2005, box, ytterkartong.

17 000 kr

Utrop: 18 000 kr

BREITLING, Chronomat 44, Chronometre, "Tachymetre", Cal B01, Verk nr. 3233673, Serie nr. 3233673, Ref nr. AB0115101F1A1, Boett nr. 1618B4, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. W1718/389A, cert (digitalt), mars 2021, box, ytterkartong.

44 000 kr

Utrop: 46 000 kr

CARTIER, Tank Americaine, Cal 077 (ETA 2671), Boett nr. CC318268 / 1726, unisex, 22 x 32,5 (41) mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 2000.

46 000 kr

Utrop: 47 000 kr

CAMY, Antimagnetic, Cal Landeron 149, Boett nr. 88, kronograf, herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), skadad boett (se bilder), läderband, ca 1955.

2 800 kr

Utrop: 2 700 kr

Klockor Ebel

EBEL, herrur, 33,5 mm, Cal 213 , Boett nr. 8213003 / 191, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, buckla bakboett, ca 1965, länk i gulmetall ej original.

Utrop: 4 200 kr

Klockor Fortis

FORTIS, herrur, 34 mm, Cal ETA 2391, Ref nr. 5225 / 478792, 18K guld, manuell, plexiglas, ca 1965, länk i gulmetall ej original.

Utrop: 4 300 kr

OMEGA, Speedmaster (ZrO2), "Dark Side Of The Moon", "Black Black", "Tachymètre", Chronometer, Cal 9300, Verk nr. 86748808, Serie nr. 86748808, PIC nr. 311.92.44.51.01.005, kronograf, herrur, 44,25 mm, svart keramik, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, urtavla i keramik, glasbaksida, nylonband, viklås (titan/keramik), cert, augusti 2017, box, ytterkartong.

71 000 kr

Utrop: 59 000 kr

TAG HEUER, "Heuer Heritage", Monaco, "Steve McQueen", Cal 11 (SW 300-1), Serie nr. WMH1391, Ref nr. CAW211P.FC6356, Boett nr. CAW211P, kronograf, herrur, 39 x 39 (47,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr.FC5042-F-A6, cert (digitalt), december 2020, box, ytterkartong.

Utrop: 49 000 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Fidélio, Boett nr. 2000, herrur, 32,5 mm, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, dag, datum, månfas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

ROLEX, Sky-Dweller, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 326933, Serie nr. 284A73H4, Cal 9001, herrur, 42 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, månad, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72223-4VQ/T0U+3NW, cert, oktober 2017, box, ytterkartong.

165 000 kr

Utrop: 160 000 kr

LOYAL, Chronographe Suisse, Antimagnetic, Cal Landeron 51, Boett nr. 6115, kronograf (nollställer ej korrekt), herrur, 37 mm, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla/visare, skadad krona (se fördjupad info), skadad boett (se bild), läderband, ca 1955.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

FICKUR, 51,5 mm, savonett, Verk nr. 315426, Boett nr. 142362, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1928, etui (G.W.Linderoth Hovurmakare Drottninggatan 28 Sthlm).

Utrop: 15 000 kr

OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 56126898, PIC nr. 1272.30.00, Ref nr. DB 795.1202, Boett nr. 795.1202 (LL), damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 6552/864, cert, maj 1999.

Utrop: 7 700 kr