Avslutad | Klockor – Lördag 30 april 2022
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Marine Chronometer, "Kronmärkt", Deck Watch, 63 mm, Cal UN.24´´, Verk nr. 21597, Serie nr. 21597, Boett nr. 392945 / 17, silver (0,925), chronometergång, gångreservindikator, "Utdrag ur arkiv" tillverkad 1917, träetui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118205F, Serie nr. V404980, Cal 3155, Verk nr. 3 2454932, Boett nr. 2095, herrur, 36 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, pärlemorurtavla med 8 diamanter och 2 baguetter, Oysterlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 73205-LT3/PJ, totalvikt 173,5 gram, cert, november 2009, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 23-300, Serie nr. 793166, Ref nr. 3468, Boett nr. 2628620, herrur, 32,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1962.
must de CARTIER, Must 21, Cal 690, Ref nr. W10073F4, Boett nr. 1340 / PL100212, damur, 28 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 1996, tygpåse.
OMEGA, damur, 24 mm, Cal 252, Serie nr. 12271959, Ref nr. CK 2354, Boett nr. 2354 18, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1950.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17816967, Ref nr. KO 14390, Boett nr. 14390-4SC (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas (skadat), läderband, ca 1960.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14211550, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1954.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38673627, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1974.
CERTINA, DS-2 (T Swiss Made T), Cal 25-651, Serie nr. 8665310, Boett nr. 5801.300 (HF), herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1971.
CERTINA, DS-3 Chrono (330 m/1000 ft), Cal ETA 7750, Boett nr. 10520-BB-TKP/674.7128.42, kronograf, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, lysplupp saknas, originallänk, viklås, Ref nr. RKQ/61003, gummiband, viklås, ca 2006, box. Limiterad och numrerad (Nr. 0515/1888).
CERTINA, C-Sport (100m/330ft), "Tachymeter", Ref nr. 536.7198.42.61, Boett nr. SKP-BC-11120, kronograf, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62153, ca 2005, box.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 32 mm, Verk nr. 74554, Boett nr. 192 H/181, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Candino
CANDINO, "T Swiss Made T", "Tachy", kronograf, Cal Valjoux 7765, Boett nr. 14031, herrur, 38,5 mm, stål, manuell, safirglas, datum, läderband, ca 1975.
CERTINA, DS Action Diver, Powermatic 80 (300m), Cal ETA C07611, Serie nr. 7RG4BLEFH, Ref nr. C032.807.22.051.00, Boett nr. C032807 A, herrur, 38 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C032807A RSK-AB, ca 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 20152570, Ref nr. ST 135.0003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, gravyr, läderband, ca 1962.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38651673, Ref nr. MD 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm, doublé (skadad, 20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
TISSOT, Visodate, Cal 27B-621, Serie nr. 3412809, Boett nr. 6606-2, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Heuer
HEUER, "Telemetre, Base 1000", s.k. "Big Eyes", Cal Landeron 13, Serie nr. 402199, Ref nr. 2406, Boett nr. 54523, kronograf, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, relumade visare, skadad urtavla, defekt (delar i urverket saknas, se bilder), utbytt kronograf sekundvisare, läderband, ca 1945.
LONGINES, Hour Angle Watch Chronograph, Cal 674 (ETA 7750), Boett nr. L2.602.4 / 5268 / 674, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), dag, datum, utbytt urtavla, glasbaksida, originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 27629, längd 185 mm, ca 1992.