Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2022
RING, 18K vitguld, blå topas ca 14,1x12,0 mm, 16 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI1, mindre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g, den större diamanten med mindre nagg vid kuletten, rodiering har släppt på ringskenan.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g, behöver rodieras om.
MANSCHETTKNAPPAR, Junk collection, silver, urverk, Mandelstam, 23 mm, originaletui.
CARTIER, wedding trinity, 18K trefärgat guld, ref nr FUR236, stl 63(20+ mm), vikt 7,6 g, certifikat, etui, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 4,40 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 16 mm, vikt 3,9 g, stift.
OLE LYNGGAARD, lås, Smilet, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, diameter 14,6 mm, vikt 7,2 g, färgad kvarts, kulor 10,2 mm, längd 44 cm.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 20 mm, vikt 13 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, cabochonslipad akvamarin, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 6,3 g.
LAPPONIA, örhängen,Thai, 18K guld/platina, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, Björn Weckström, höjd 8 mm, vikt 2 g, stift.
CHOPARD, ring, Happy Diamond Heart, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VVS, referensnummer 82/4854, serienummer 2156773, stl17,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui, ytterask.
PATEK PHILIPPE, ring, Aquanaut Luce, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TW/VS, stl 53 (16,75+ mm), vikt 7,6 g, 8 gummiringar, mejsel, etui.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 401, 18K guld/sterlingsilver, mått 15x20 mm, stift, vikt 8,9 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 312, 18K guld/sterlingsilver, höjd 2,2 cm, stift, vikt 14,6 g.
TIFFANY & Co, collier, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 2,0 g, etui, ytterkartong, påse.