Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2022
ANTON MICHELSEN, collier, sterlingsilver, 1950-tal, Danmark, längd 40 cm, vikt 139 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 13,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 1,29 ctv enl gravyr, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, svart diamant ca 1,48 ct, svarta diamanater ca 0,65 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, diamanten med fina sprickor som når ytan, gravyr.
EFVA ATTLING, ring, Kärlek & stars, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 15,4 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, en inneslutning når ytan.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 14,9 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, förgyllt/oxiderat silver, rosenslipade glasfyllda safirer i olika färger, rosenslipade diamanter av lägre kvalité, längd 7 cm, stift, vikt 18,2 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, förgyllt/oxiderat silver, rosenslipade glasfyllda safirer i olika färger, rosenslipade diamanter av lägre kvalité, längd 7 cm, stift, vikt 18,8 g, saknar stämplar.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, armring, förgyllt/oxiderat silver, cabochonslipad rodokrosit, åttkantslipade diamanter av lägre kvalité, diameter 6 cm, vikt 34,7 g, skadade och trasiga diamanter, några rodokrositer lösa i sin fattning, saknar stämplar.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, förgyllt/oxiderat silver, rosenslipade diamanter av lägre kvalité, längd 5,7 cm, stift, vikt 8,1 g, utan snurrebussar.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, armring, förgylld/oxiderat silver, fantasislipade och åttkantslipade diamanter av lägre kvalité, diameter 6 cm, vikt 49,3 g, saknar stämplar.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, förgyllt/oxiderat silver, svarta briljantslipade diamanter, åttkantslipade diamanter av lägre kvalité, 4 rubiner, ormar, stift, längd 6 cm, vikt 13,7 g, saknar stämplar.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
SOPHIE GYLLENHAMMAR, hänge med kedja, förgyllt/oxiderat silver, svarta briljantslipade diamanter, åttkantslipade diamanter av lägre kvalité, 2 rubiner, orm, längd 6,5 cm, kedja 40 cm, vikt 10,4 g, saknar stämplar.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,65 ct, W(H)/IF, GIA Diamond Dossier 5346064946, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, gravyr, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter med nagg, gravyr.
ROBBERT, hänge, 18K guld/strlingsilver, signerad, Trosa 1993, mått 40x45 mm, vikt 16,2 g.