Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2022
COLLIER, 18K vitguld, akvamariner, längd 44 cm, vikt 9,1 g, några akvamariner med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 st briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCr/SI, påhäng, längd 3,5 cm,vikt 3,8 g, några diamanter med ytdefekter samt skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 5,70 ctv, höjd 39 mm, vikt 4,8 g, stift.
OLE LYNGGAARD, ring, Anemone, 18K vitguld, matterat, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,4 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Anemone, 18K vitguld, matterat, briljantslipade diamanter, höjd 7,5 mm, vikt 2,3 g, stift.
RING, platina, oval- och briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,5+ mm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 2,17 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 droppslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TCa/VS, 56 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca Cr-LY/VS-SI, stift, vikt 4,5 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, safirer ca 2,87 ctv, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en safir med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca CR/P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 3,96 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, 58x50 mm, vikt 16,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,67 ctv, trapets -, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer 4,76 ctv, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca , ca TW-TCR/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, mittdelen är rörlig, enstaka stenar med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca Cr/P, höjd 40 mm, vikt 5,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17,5 mm, 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW-Cr/P, längd 18 cm, vikt 8,8 g, enstaka diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, svarta diamanter 0,80 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 20 cm, vikt 9,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 3,59 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,8 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.