Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2022
TAG HEUER, "Heuer Heritage", Monaco, "Steve McQueen", Cal 11 (SW 300-1), Serie nr. WMH1391, Ref nr. CAW211P.FC6356, Boett nr. CAW211P, kronograf, herrur, 39 x 39 (47,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr.FC5042-F-A6, cert (digitalt), december 2020, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master 40, Chronometer, "Bright Blue Dial", Ref nr. 116622, Serie nr. 05CG8148, Cal 3135, Verk nr. 285655C4, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/platina (Rolesium), automatisk, safirglas (repor), datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78800-Z2Y/Z5H+917, cert, november 2017, box, ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Twenty-4, Cal E15, Serie nr. 3369863, Ref nr. 4910/010, Boett nr. 4250470, medium, 25,1 x 26 (30) mm, stål, quartz, safirglas (nagg), diamanturtavla (10 st. 8/8), briljanter på boetten (36 st. TW/VVS, ca 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. A751ED, längd 165 mm, ca 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, "Tachymètre", "First Omega In Space", Cal 1861 (A), Verk nr. 78729455, Serie nr. 78729455, Ref nr. 311.32.40.30.01.001, Boett nr. 145.0049, kronograf, herrur, 39,7 mm, stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne, cert, juni 2016, box, ytterkartong. Numrerad utgåva (Nr. 4484).
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS, PIGUET, Genève, herrur, 33 mm, Cal K2001, Serie nr. 77163, Boett nr. 20562, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1965.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, Original, Senator Navigator Panorama Date, Cal GUB 100-03, Verk nr. 01895, Serie nr. 01058, Ref nr. 100-03-07-05-04, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, september 2009, träbox, ytterkartong.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa Date (T Swiss Made T), "Compressor Case", Cal A-R 165, Boett nr. 165-54-03 / 2342, herrur, 37 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i vitmetall, ca 1970, box.
IWC, Schaffhausen, Big Pilot´s Watch, Cal 51111, Serie nr. 3525589 , Ref nr. 500901, Boett nr. 3853031, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator (7-dagars), läderband, viklås, cert (ej komplett), ca 2011, box.
ROLEX, Oyster, Precision (Swiss), Ref nr. 6024, Serie nr. 866462, Cal 710, Verk nr. 69701, Boett nr. 6024, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, saknar sekundvisare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov). bucklor bakboett, OBS: saknar 1 st. verkhållare, läderband, ca 1953.
OMEGA, Speedmaster, Racing, Chronometer, "Tachymetre", Cal 3330, Verk nr. 86802275, Serie nr. 86802275, PIC nr. 326.32.40.50.06.001, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, gummiband, viklås, cert, juli 2015, box, ytterkartong.
LONGINES, Legend Diver Watch, "No Date", Cal 633.5 (ETA 2824-2), Serie nr. 37955335, Ref nr. L3.674.4.56.0, Boett nr. L3.674.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, vridbar innerring, nylonband, originalspänne, ca 2011, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, Celestograph "Triple Date Moonphase", Cal 473 SC, Ref nr. R4980, Boett nr. C496137 / 6137 / 55397, herrur, 29 mm, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, defekt (servicebehov), läderband, ca 1950, etui (Golay Fils & Stahl Genève).
OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 60408810, Serie nr. 60408810, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. ST 368.1613, Boett nr. 168.1613 / 368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1513/825, ca 1999, servicepåse.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 110669, Ref nr. B13050, kronograf, herrur, 40,5 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Rouleauxlänk (stål), viklås, läderband, originalspänne i stål, cert, april 1994, box, ytterkartong.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, "Super-Microtor", herrur, 31,5 mm, Cal 256A-07, Boett nr. 21095, doublé (14K goldfilled), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1957.
TAG HEUER, "Heuer Heritage", Autavia, Cal 02, Serie nr. WAF5778, Ref nr. CBE2110.FC8226, Boett nr. CBE2110, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert (digitalt), april 2020, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 18280129, Ref nr. KO 14700, Boett nr. 14700 61 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1961.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, herrur, 33 mm, Cal 332, Serie nr. 1702317, Boett nr. 106533 2, 18K guld, manuell, plexiglas, defekt (behov av service), läderband, originalspänne (doublé), ca 1955, etui.
Klockor Hermès
HERMÈS, Heure H PM, Serie nr. 3262760, Boett nr. HH1.210, damur, 21 x 21 (30) mm, stål, quartz, safirglas, läderband (double-loop), originalspänne, cert, mars 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Cal 1424, Serie nr. 90745978, PIC nr. 231.10.30.61.55.001, Boett nr. 596.1118 (LL), damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8, TW/VVS, ca 0,19 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. 6587/987, cert, maj 2012, box, ytterkartong.