Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 18,5 g, slitna fattningar.
ANDERS FORSS, alliansring, platina, 17 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca W(H)/P2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, mittstenen med mindre skada på rondisten.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/SI2, 28 briljantslipade diamnater ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16+ mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Guldfynd, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljanter ca 5,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P*, längd 18 cm, vikt 9,8 g, diamanter med inneslutningar som når ytan, skada på rondist samt mindre nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K guld, 55 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 14,9 g, några diamanter med skadad kulett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct enl gravyr, ca TCa(L)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, slitna klor, minimalt nagg på kuletten, natural på rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors, kedja längd 42/45 cm, vikt 2,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 st briljantslipade diamanter ca 3,18 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 9,3 g, några diamanter med nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, en diamant med mindre nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg.
RING, silver, cabochonslipad safir, ca 6,00 ct, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g, stenen sitter något löst i sin fattning.
BROSCH, silver, safirer, fröpärlor, diameter 40 mm, vikt 16,1 g, en sten saknas, flera stenar och pärlor med skador och nagg.