Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ENSTENSRING, 18K guld, baguetteslipad diamant ca 0,43 ct, ca Ca(M)/P1, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct, Light Brown/P1, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten med inneskutning som når ytan.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,85 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K vitguld, gula safirer ca 0,85 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 12,6 g.
RING, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct och 6 prinsesslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
BROSCH, 18K guld, orientiska pärlor, emalj, Dahlgren & Co, Malmö 1875, höjd 10 mm, vikt 16,1 g, emaljskador.
RING, 18K guld, baguetteslipade smaragder, stl 19,75 mm, vikt 25,9 g, en smaragd är trasig.
RING, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, några diamanter med iverterade naturaler och naturliga håligheter.
COLLIER, 18K guld/vitguld, korall, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-VS-P, längd 39 cm, vikt 30,0 g,
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g, diamanten har skador och nagg.
GEORG JENSEN, bestickservis , 15 delar, Gammal Dansk, silver, 6 matknivar, 6 matgafflar, 2 uppläggningsgafflar, 1 bordskniv, Danmark efter 1945, vikt 1107,2 g, lindor.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ctv, ca W/VVS,6 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 19,5 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 2,51 ct, rosen- samt briljantslipade diamanter 1,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
ARMBAND, platina/18K guld, carréslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,18 ctv, ca TW/SI, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca 1920-tal, längd 17 cm, vikt 13,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, ca 12,25-12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca Cr/SI, höjd 15 mm, vikt 8,5 g, stift