Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,72 ctv W/SI, vi bedömer stenarna som ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, Kaplans Safir 1977, vikt 3,7 g.
CARMOSÈRING,18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, TW/F)/VVS, SDI certifikat, Alton, Falköping 1980, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, mörkgrön safir ca 0,90 ct, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa/P, Stig Gusterman, Stockholm 1942, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, safiren har nagg, ena diamanten har liten skada vid rondisten och rör sig något i fattningen.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, syntetisk rubin, rosenslipade diamanter, Eli Axelssons Guldsmedsaktiebolag, Stockholm 1917, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, senare skena i 18K guld av Juvelerare Martin Elmblad, Stockholm 1944, en diamanten är trasig.
GUSTAF MÖLLENBORG, halskedja, 18K guld, ärtlänk, Stockholm 1840, bredd 7 mm, längd 125 cm, vikt 56,3 g.
ENSTENSRING,18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, Cr(J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 3,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, behandlad jade, 16 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 5,6 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca LY/VS2-SI1, flexibel stl ca 16,75-17,25 mm, vikt 3,2 g, diamant med liten skadad på kronan samt naturaler invid rondisten.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, sköldpaddskal, gulddetaljer, 1800-talets andra hälft, höjd 46 mm, vikt 7 g, stift, gulddekoren är skadad.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd 10,30 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,92 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 15,6 g, smaragden med små nagg.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad smaragd ca 20,00 ct, höjd 48 mm, vikt 7,1 g, smaragd med små nagg samt inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 5,10 ct ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 9,7 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 17 mm, kedja 45 cm, vikt 3,0 g.
ARMRING, 18K guld, halvpärla, 1800-talets andra hälft, antik, säkerhetskedja, 57x51 mm, vikt 11,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/P, stl 18,25 mm, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm, 1964, vikt 2,6 g.