Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
RING, 18K vitguld, mörkblå safir, 4 gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Tebon Ädelsmedsateljé I Nyköping 1976, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g, slitage.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enl. gravyr, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 3,0 mm, längd 50 cm, vikt 17,5 g.
HÄNGE, 14K rodinerat guld, smaragder, briljantslipade diamanter 1,86 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 1,7 cm, vikt 3,6 g, några diamanter med mindre nagg, flera smaragder har nagg och skador, svaga fattningar.
PANDORA, armring, sterlingsilver, 3 berlocker, vit och rosa cubic zirkonia, omkrets ca 18,5 cm, vikt 14,7 g, originaletui, öppningsbar.
COLLIER, 18K roséguld, hjärtan, ametist, rosenkvarts, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamant med nagg.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Fancy Pinkish Yellowish Brown/SI2, 19 navett- briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd ca 25 mm, längd på kedjan 40/45 cm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 16,5 g, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 1,02 ctv, Tresor Paris, diameter 6 mm, vikt 2,1 g, stift, flera rubiner har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.