Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Diamant och Juvel AB, Örebro 2014, stl 17 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca Tcr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, en diamant med skada.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4-radigt, odlade pärlor ca 4,0-4,2 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 19,4 g, en diamant med nagg och en med skada.
RING, 18K vitguld, briljant- baguette- coch navetteslipade diamanter ca 0,45 ctv ca TW-W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, mittstenen med inneslutning som når ytan.
RING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1948, stl 17,75 mm, sliten fattning, safiren och en diamant med nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 10 mm, vikt 2,8 g, stift, en snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 12 mm, huggies, vikt 1,8 g.
CARMOSÈRING, 18K guld, blå safir, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5,0 mm, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, höjd 14 mm, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 22 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 3,3 g.