Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K guld med ovalslipad citrin ca 4,00 ct, Guldsmed Johan, Stockholm 1990, längd 61 cm, vikt 44,5 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca TCr-Ca/P1, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
KALEVALA KORU, hänge med kedja, äpple, brons, keramik, höjd 30 mm, kedja 50 cm, vikt 9,2 g.
KARL LAINE, hänge med kedja, silver, bergkristall, längd 44 cm, vikt 3,3 g, etui.
K-E PALMBERG, armring, silver, rökkvarts, signerad, Alton 1973. 6,5x5,8 cm, vikt 15,5 g, något skev.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, ca TWVVS, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, några slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 1,8 g, en sliten klo.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca Ca/P, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca Ca(M)/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, nagg vid rondisten.