Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
ALTON, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,13 ct ca W/SI, stl 15,75 mm, 1965, vikt 1,8 g, litet nagg på kronan.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld/silver, 1 briljantslipad diamant ca 0,29 ctv ca TW/VS, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W-Cr/SI-P, tre stenar har skador, stift, vikt 2 gram.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr(I)/P1 vikt 0,6 g, stift, nagg och liten skada.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7 mm, lås i 18K guld, cubic zirconia, längd 47 cm, vikt 26,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,3 g, olika snurrebussar.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, mått 11x20 mm, vikt 1,2 g.
COLLIER, sterlingsilver, ovala odlade sötvattenspärlor, trädd på vajer, längd 42 cm.
COLLIER, sterlingsilver, 3 färgade odlade sötvattenspärlor, längd 45 cm + hängdel 6 cm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 26 prinsesslipade diamanter 0,27 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, safirer, 94 briljantslipade diamanter ca 0,94 ct, ca W-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,1 g, en skadad länk, safirerna med nagg, enstaka diamnter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, hematit, krokar, längd 5 cm, vikt 4,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 3,3 g.