Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 1,5 gram, huggie.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 st briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, Björkmans Guldateljé, Stockholm 2002, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,04 ct, 7,15x6,19x4,75 mm, bifärgad, ursprung Sri Lanka, nagg på paviljongen.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, rund blandslipning, 1,61 ct, 5,99x5,74x5,08 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,52 ct, 6,88x5,50x4,11 mm, ursprung Sri Lanka, lätt slitna fasettkanter.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,44 ct, 5,84x5,11x4,81 mm, ursprung Sri Lanka, nagg vid rondisten.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,41 ct, 6,05x5,03x4,96 mm, ursprung Sri Lanka, lätt slitna fasettkanter.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,26 ct, 6,76x5,97x2,92 mm, ursprung Sri Lanka, skada vid rondisten och inneslutningar når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamnater ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, gravyr, flera diamanter har slitna fasettkanter.
STRÖMDAHL, enstensring, Dione, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, Stjärnringen, stl 16,5+ mm, vikt 3,8 g, gravyr, slitage.
RING, 18K guld/vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-W/SI-P, stl 16 mm, vikt 7,8 g, en diamant saknas, tre diamanter trasiga, några diamanter har inneslutningar som når ytan.