Avslutad | Klockor – Lördag 5 mars 2022
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80503511, Serie nr. 80503511, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1623, Boett nr. 168.1623, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert (ej daterat), ca 2003, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. 8970265, Cal 2135, Verk nr. 2 4060821, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, utbytt urtavla, diamanturtavla ( 10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-SH6/468 B, ca 1986.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Master Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 87043579, Serie nr. 87043579, PIC nr. 231.20.42.21.08.001, herrur, 41,5 mm, stål/guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. STZ000824/JJG, ca 2015.
OMEGA, Seamaster, "Tachymètre", Cal 321, Serie nr. 15997662, Ref nr. KO 2907, Boett nr. KO 2907, kronograf, herrur, 34 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (servicebehov), OBS: saknar krona/ställaxel, skadade tryckknappar, bucklor, läderband, ca 1958.
CARTIER, Santos Ronde, Cal ETA 2671, Boett nr. 296659522, unisex, 29 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. CCEJ, ca 1990, box, ytterkartong.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal LWO 3000, Serie nr. 1590240, Boett nr. 287/4, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 34,5 mm, Cal 520 U, Serie nr. 3916093, Boett nr. 3740848, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1955, metallänk ej original.
SEIKO, Sea Horse, Cal 7625 D, Serie nr. 7806158, Boett nr. 7625-8031, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1967, metallänk ej original.
SEIKO, Sea Horse, Cal 66 A, Serie nr. 5338407, Boett nr. 66-8980, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
TISSOT, "Art Deco", herrur, 22 x 32,5 (41,5) mm, Cal 20, Serie nr. 669742, Boett nr. 761886, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, fasta bandstift, läderband, ca 1935.
Klockor Candino
CANDINO, " T Swiss Made T", "Tre Kronor", herrur, 35 mm, Cal ETA 2750, Ref nr. 10511, Boett nr. 2031, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1968.
CITY, "T Swiss Made T", "Tre Kronor", herrur, 34,5 mm, Cal ETA 2751, Boett nr. 432, stål, manuell, plexiglas, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1970.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Cricket-President, Cal V-21, Serie nr. 10775, Ref nr. 210150.277LF, Boett nr. 210150, herrur, 42 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, alarm, glasbaksida, defekt (akut servicebehov), läderband, viklås, ca 2015, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 1342, Serie nr. 40772935, Ref nr. BD 196.4010, Boett nr. 1181 / 196.4010, herrur, 34,5 mm, 14K guld, quartz, plexiglas (skadat), datum, gravyr, läderband, ca 1977.
Klockor Yema
YEMA, Antichoc, 33,5 mm, Cal 2460, Boett nr. 104269, herrur, doublé, automatisk, plexiglas, datum (roulette). skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1955.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, herrur, 32 mm, Ref nr. 9124, doublé, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1990.
CARTIER, Santos Galbée, Cal 157, Ref nr. W20012C4, Boett nr. 1567/960180CD, damur, 23,5 x 24 (34,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt (går ej, servicebehov), originallänk, viklås, Ref nr. CCIA, ca 2000.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Competition, Chronometer, Cal ETA 7750, Verk nr. 692283, Serie nr. 2264112, Ref nr. 947.951.94/0371 AK14, Boett nr. 01.0068, herrur, 48 mm, titan, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, glasbaksida, gummiband (defekt, se förjupad information), originalspänne i titan, cert, mars 2012, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 279/595).
OMEGA, De Ville (-T Swiss Made T-), Cal 681, Serie nr. 24668824, Ref nr. CD 566.005, Boett nr. 566.005 (C.B), damur, 25 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1966.