Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
SMYCKESSET, brosch och örhängen, silver, delvis förgyllt, Norge, höjd på broschen 75 mm, höjd på örhängena 38 mm, skruvmekanism, totalvikt 14,6 g, 1 del saknas på broschen.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 5,5 g, en diamant med nagg på kuletten.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 4 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,15 ct, TW/SI, stort bord och låg krona samt liten inverterad natural vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-VS, stl 17,5 mm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
SCHALINS, ring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitugld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, gravyr.
RING, 14K vitguld, gula safirer ca 0,80 ctv, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g.