Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
COLLIER, färgade behandlade barocka odlade sötvattenspärlor, trumlad ametist, längd 200 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, strass, stift, längd 2 cm, vikt 1,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 11 mm., vikt 6,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K guld, 2 rund fasetterade safirer, gammalslipad diamant ca 0,37 ct, ca TCa(K)/SI1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 cvt, ca W(H)/VS, Ateljé Guld Bros, Stockholm 1996, stl 18,00 mm, vikt 5,4 g, mittsten flera små nagg.
RING, 18K rodierat guld, ovalslipad safir ca 0,50 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/VS, stl 16 mm, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 18K vitugld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm vikt 2,9 g, flera diamanter med skador och nagg, slitna klor.
RING, 18K guld, prinsess - och 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/skada vid rondist/paviljong, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.