Avslutad | Moderna – Lördag 19 februari 2022
BJØRG, collier, oxiderat sterlingsilver, diamant, justerbar längd 50-55 cm, etui, gravyr på bricka "let the mystery be".
LAPPONIA, armband, Ceres, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1970, längd 18 cm, vikt 40,5 g.
LAPPONIA, örhängen, Southern Triangle, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1970, höjd 20 mm, vikt 9,5 g, clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.
LAPPONIA, ring, Scarab, brons, design Björn Weckström, Finland, stl 17,25 mm, vikt 17,0 g, öppen skena, justerbar storlek, slitage.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 st briljantslipade diamanter ca 1,86 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 26 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 st briljantslipade diamanter ca 6,38 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,2 g, ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 st briljantslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 27 mm, vikt 4,9 g, en diamant med nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 st briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,5 g, en diamant trasig.
TRESOR PARIS, armband, 18K roséguld, keramiska kulor ca 10 mm, 120 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca Light Pink/VS-P, längd 19,5 cm, vikt 50,4 g, några diamanter har nagg.