Avslutad | Klockor – Lördag 8 januari 2022
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor (L Swiss L), Base, Cal OPX, Verk nr. 386333, Serie nr. G0229/1200, Ref nr. PAM 00112, Boett nr. OP 6568 / BB 1108999, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert (ej komplett), 2004, box, ytterkartong.
BREITLING, Super Avenger II, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750) , Verk nr. 2788597, Serie nr. 2788597, Ref nr. A1337111, Boett nr. 2417 B5, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W1717/168A, längd 188 mm, cert (digitalt), november 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), "James Bond", Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81954091, Serie nr. 81954091, PIC nr. 212.30.41.20.01.001, Ref nr. ST 368.1635,Boett nr. 168.1635, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1514/825, cert, oktober 2008, box. Limiterad och numrerad (Nr.08806/10007).
IWC, Schaffhausen, Pilot´s Watch Chronograph, Cal 79320, Serie nr. 4045588, Ref nr. IW377709, Boett nr. 5460159, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband (se fördjupad info), viklås, originalspänne, cert, december 2016, box, ytterkartong.
BREITLING, Galactic 32 (100M/330FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. 1296478, Serie nr. 1296478, Ref nr. A71356LA/A708, Boett nr. 1413B4, damur, 32 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), brilljantkrans (40 st. TW/VVS ca 0,509 ctv), Pilotlänk, viklås, Ref nr. W0813/367A, cert, augusti 2013, box, ytterkartong.
LONGINES, LungoMare, Serie nr. 32834185, Ref nr. L3.633.4.56.6, kronograf, herrur, 42 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, läderband, viklås, Ref nr. L600109015, cert, december 2005, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Monaco, "Automobile Club Monaco", Cal 12 (SW 300), Serie nr. EPB1678, Ref nr. CAW211K.FC6311, kronograf, herrur, 39 x 39, mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. FC 5014/Y-V4, cert, september 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr.0434/1200).
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, "Big-Size", Chronometer, Cal 2500 (B), Verk nr. 80578627, Serie nr. 80578627, PIC nr. 2502.34.00, herrur, 42,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, cert, oktober 2003, box, ytterkartong.
LONGINES, Heritage 1954, "Telemetre", Cal 674, Serie nr. 44529001, Ref nr. L2.747.4.92.4, Boett nr. 13702, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, viklås, cert, juni 2017, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. C126513, Cal 2135, Verk nr. 1922287, Boett nr. 67000, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, servicebehov, Jubileelänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 62523D.18-P9/468 B, cert, april 1992, box.
OMEGA, Constellation, ´95, Cal 1456, Serie nr. 90769515, PIC nr. 1572.30.00, Ref nr. ST 795.1201, Boett nr. 795.1201 (LL), damur, 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6552/864, cert (ej ifyllt) ca 2008, box, ytterkartong.
LONGINES, Les Grandes Classiques Présence, Cal 157, Serie nr. 38639463, Ref nr. L4.790.4.12.2, Boett nr. L4.790.4, herrur, 38,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, cert, april 2013, box, ytterkartong (skadad).
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 2415 / 075465PL / 031289, damur, 22 x 22 (29,5) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, läderband, viklås i doublé, ca 1995, box.
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81761533, Serie nr. 81761533, PIC nr. 2208.50.00, Ref nr. SU 368.1652, Boett nr. 168.1652, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås (defekt, se fördjupd info), Ref nr. 1579/951, cert, juni 2007, box, ytterkartong.
BREITLING, Colt Quartz, Chronometre (500M/1650FT), Cal 74, Verk nr. 872595 (utbytt urverk), Serie nr. 1072007, Ref nr. A74380, Boett nr. 1907 B5, herrur, 41,10 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, läderband, originaspänne, ca 2007.
BREITLNG, Avenger Seawolf (3000M/10000FT), Chronometre, Cal 17, Verk nr. 997301, Serie nr. 997301, Ref nr. E17370, Boett nr. 4x0x B5, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. T0507/888E, cert, mars 2007.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 6701169, Cal 2030, Verk nr. 865925, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, servicebehov (torra lager), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523-D14-F4/468 J, cert, november 1981.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6827 F, Serie nr. 6103852, Cal 2030, Verk nr. 490166, Boett nr. 6800, midsize, 31 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, defekt (akut servicebehov), skadad krona/kronhals, Jubileelänk (skadad), viklås (skadat/bucklor), Ref nr. D/487, cert, september 1982.
OMEGA, Seamaster Professional (300/1000ft), Cal 1438, Serie nr. 54450628, PIC nr. 2541.80.00, Ref nr. SU 396.1503, Boett nr. 196.1503 / 396.1503 (LL), herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk (utbytt), viklås (skadat, se fördjupad information), Ref nr. 1504/826, längd 185 mm, ca 1993.